Timisoara

Noclegi

Kemping – W Zielonym Lesie, po przeciwnej stronie miasta niż dworzec Timisoara-Nord, działa kemping Padurea Verde. Z dworca jedzie się tu tramwajem #1 (czarny numer), trzeba poprosić o wysadzenie przy kempingu. Droga od przystanku przez las jest nieoznakowana. Na miejscu znajduje się 50 niewielkich domków (3 $ od osoby) oraz restauracja; za rozbicie dwuosobowego namiotu płaci się 2 $. Kemping jest czynny od czerwca do połowy września.

Hotele – Najtańszy hotel w Timisoarze to Casa Tineretului (tel.162419), czyli „dom młodzieży” – duży, nowoczesny budynek przy strada Aries, ok. 2 km na południe od centrum. Pokój bez łazienki kosztuje 6 $ od osoby. Z dworca kolejowego jedzie się tramwajem #8 do strada Aries.

Z pięciu hoteli w centrum najrozsądniejsze ceny ma Banatul (tel.191903), bulevardul Republicii 5. Pokoje w przyległym aneksie odnowiono częściowo w 1995 r., ale nawet te nie odnowione są w porządku. Za jedynkę/dwójkę z łazienką płaci się 15/26 $.

Drugim i ostatnim niedrogim hotelem w śródmieściu jest Nord (tel.197504), strada General Dragalina 47, za rogiem względem dworca kolejowego Timisoara-Nord. Pokoje (18/25 $) są nieco zaniedbane, ale kierownictwo stara się, by goście nie mieli powodów do narzekania.

Nieco więcej trzeba zapłacić w hotelu Central (tel.190091), obok kina Studio, przy strada Lenau 6 (jedynka/dwójka/trójka z łazienką 21/30/45 $). Niestety, hotel jest mały i często ma komplet gości.

Kupony hotelowe najlepiej wykorzystać w nowoczesnym 11-piętrowym hotelu Timisoara (tel.198854), strada 1 Mai 2, obok Opery (wejście od tyłu). Bez kuponów noc tutaj kosztuje 42/53 $.

W trzygwiazdkowym hotelu Continental (tel.131144), bulevardul Revolutiei koło Parcul Civic, za pokój trzeba zapłacić aż 45/60 $.

Gastronomia

Restauracja Bulevard, przy Piata Victoriei naprzeciwko Opery, jest bardzo elegancka, ale na obiady chodzi się w Timisoarze raczej do restauracji w hotelu Banatul, przy pobliskim bulevardul Republicii.

Restauracja Cina, strada Craiului 4, dzieli kuchnię z hotelem Banatul, ale ma przyjemniejszą atmosferę.

Najlepszym lokalem przy Piata Unirii jest restauracja Unirea, obok katedry katolickiej, ze stolikami na placu i niewielką jadalnią w środku.

Sam zapach wystarczy za rekomendację dla pobliskiej piekarni BM Croissant, strada Ungureanu 10, kuszącej świeżymi wypiekami. Wiele z nich znika najpóźniej do 10.00. Sklep jest zamknięty w niedzielę.

W winiarni Crama Bastion, w XVIII-wiecznych fortyfikacjach miejskich, można zamówić kilka dań z mięsa i ryżu. Znajduje się tu także duży ogródek piwny.

Przy strada Brediceanu, koło skrzyżowania ze strada 1 Mai, czynny jest targ owocowo – warzywny.

Rozrywki

Kina – Filmy w oryginalnej wersji językowej (głównie amerykańskie) wyświetla kino Studio, strada Leanu, obok hotelu Central, oraz kino Timis, przy Piata Victoriei koło centrali telefonicznej.

Dyskoteki – Od października do maja organizowane są dyskoteki w domu kultury studentów (Casa de Cultura a Studentilor), bulevardul Tineretii 9. Znajduje się on na rogu strada General Dragalina, trzy przecznice na południe od dworca kolejowego. Przejeżdża tędy tramwaj #1.

Teatr i muzyka poważna – Agentia Teatrala (kasa teatralna) mieści się przy strada Marasesti 2, obok hotelu Timisoara. W Operze i Państwowym Teatrze Filharmonicznym przez cały rok wystawiane są spektakle aktorów profesjonalnych oraz zespołów studenckich.

Podróż

Samolot – Raz w tygodniu z Timisoary leci samolot TAROM-u do Bukaresztu, Jass i Konstancy. Rezerwacjami na trasach międzynarodowych linii Malev i Delta zajmuje się agencja Cardinal. Autobusy na lotnisko odjeżdżają codziennie spod biura TAROM-u przy bulevardul Revolutiei 3-5 o 7.45, 12.00, 15.00 i 18.00 (1 $).

Pociąg – Bezpośrednie ekspresy kursują z Timisoary do Jass przez Kluż i Suczawę. Pociągami lokalnymi można się dostać do Aradu (57 km, 1,5 godz.). Do Bukaresztu jeździ kilka pociągów przez Baile Herculane, Orsovę, Drobeta-Turnu Severin i Krajową (534 km, 8 godz.). W składzie znajdują się wagony z kuszetkami.

Do Jugosławii – Dwa ekspresy dziennie wyjeżdżają z Timisoary do Belgradu: Bucuresti o 5.02 (w Belgradzie jest o 9.23), a Banat o 18.09 (przyjazd o 22.15); na obydwa niezbędne są wcześniejsze rezerwacje. Bilety na połączenia międzynarodowe kupuje się w kasie CFR przy bulevardul Republicii 1, naprzeciwko Opery (nie na dworcu).

Autobus – Z Timisoary kursują codziennie autobusy do kilku miast na Węgrzech: Bekescsaby (138 km), Bai (257 km) i Szegedu (157 km). Do Budapesztu autobus wyrusza raz w tygodniu (327 km, 8 godz., 8 $). Kasa międzynarodowa jest czynna pn.-pt. 9.00-17.00, zwykle można też kupować bilety u kierowcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *