Baile Felix

BAILE FELIX

Sławne uzdrowisko Baile Felix, otwarte przez cały rok, leży 8 km na południowy wschód od Oradei. Ludzie przyjeżdżają tu, by pluskać się w basenach i wygrzewać w słońcu, czemu latem towarzyszy spory zgiełk. Oprócz wielkiego odkrytego basenu z ciepłą wodą jest tu kilka mniejszych, porośniętych niezwykle rzadką białą lilią Nemphea lotus thermalis.

Najpopularniejsze baseny to Strand Apollo i Strand Felix obok przystanku autobusowego Stasia Baile Felix. Obydwa są czynne codz. 7.00-18.00 (zamk. XI-IV); wstęp kosztuje 1 $. Koniecznie trzeba mieć kostium i ręcznik.

Noclegi

Najbliższy kemping znajduje się 3 km od miejscowości, w Baile 1 Mai (zob. wyżej w podrozdziale Oradea, Noclegi).

Hotel Thermal (tel.059/261215), niedaleko stacji kolejowej, przyjmuje kupony hotelowe. Ma własny basen z ciepłą wodą (latem pod gołym niebem, zimą kryty).

Hotel Nufarul (tel.059/343994), 50 m za Strand Apollo, ma niezłą restaurację; przyjmuje karty Visa.

Przy hotelu Poenita (tel.059/251172), po wschodniej stronie miejscowości, jest podgrzewany basen; przyjmuje się tu karty Visa oraz American Express.

We wszystkich wymienionych hotelach dwójka z łazienką kosztuje 22-26 $.

Podróż

Z Oradei do Baile Felix kursują trzy lokalne pociągi dziennie (11 km, 20 min), ale łatwiej dojechać tu tramwajem #4 (czerwony numer) z Piata Unirii na wschód lub tramwajem #4 (czarny numer) z dworca kolejowego w Oradei na południe, do końca linii w Cartierul Nufarul, skąd bezpośrednio do uzdrowiska jedzie autobus #14 (0,30 $, płatne u kierowcy). Przejeżdża on obok wszystkich ważniejszych hoteli, wcześniej zatrzymując się na Statia Baile Felix (obok wielkiej fontanny). W drodze powrotnej najlepiej wsiadać na Statia Strand Apollo, 50 m na południe od Statia Baile Felix.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *