Neptun-Olimp

NEPTUN-OLIMP

Przed rewolucją 1989 r. Neptun-Olimp, powstały w 1960 r. ekskluzywny kompleks turystyczny, był zarządzany bezpośrednio przez Rumuńską Partię Komunistyczną i przeznaczony wyłącznie dla turystów zagranicznych oraz ważnych osobistości rumuńskich. Po 1989 r. hotele sprywatyzowano i dziś są dostępne dla wszystkich, a przynajmniej dla tych, których na nie stać. Ze względu na swą szczególną przeszłość prezentuje się on chyba najładniej i najbardziej elegancko spośród rumuńskich kurortów na wybrzeżu Morza Czarnego.

Orientacja i informacje

Neptun-Olimp tworzą dwie miejscowości: na południu Neptun, oddzielony od morza przez dwa małe jeziora, oraz sąsiadujący z plażą Olimp, kilometr na północ. Łączy je brukowana droga. Cały kurort składa się prawie wyłącznie z hoteli i dyskotek.

Biuro turystyczne – W hotelu Amfiteatru, piramidalnej konstrukcji stojącej w samym środku Olimpu, mieści się biuro turystyczne (tel.731303). Personel nie udziela informacji o zakwaterowaniu prywatnym.

Pieniądze – BANCOREX (pn.-pt. 10.00-13.00), koło hotelu Decebal, wymienia czeki podróżne, pobierając 3 $ prowizji.

Poczta i telekomunikacja – Urząd pocztowy i centrala telefoniczna mieszczą się w szeregu zabudowań na północ od hotelu Decebal w Neptunie. Numer kierunkowy:041.

Noclegi

Kemping – Aby znaleźć miejsce na którymkolwiek z trzech kempingów w Neptun-Olimp, należy pojawić się tu możliwie najwcześniej – latem wszystkie są przepełnione. Kemping Olimp jest położony na północnym obrzeżu terenów turystycznych, a Neptun i pobliski Zodiak leżą nad laguną, we wschodniej części Neptuna.

Hotele Posiadacze karnetów hotelowych powinni udać się bezpośrednio do biura Touring ACR (tel.731873) w hotelu Belvedere w Olimpie (VI-IX). Miły, mówiący po angielsku personel dokłada starań, by znaleźć wolny pokój. Można tu również nabyć karnety.

W Olimpie 15-piętrowy hotel Transilvania (tel.731123; VI-IX) przyjmuje karnety hotelowe. Normalne ceny wynoszą 38 i 47 $ za jedno- i dwuosobowy pokój z łazienką.

Podróż

Autobus – Kursujące z Konstancy i Mangalii autobusy linii prywatnych zatrzymują się przy głównej drodze, 2,5 km od hoteli (informacje o przewoźnikach prywatnych w ustępie Podróż podrozdziału Konstanca). Stamtąd odjeżdżają autobusy miejskie #15 i 20 do Mangalii, 9 km na południe, oraz #20 do Konstancy, 38 km na północ.

Pociąg – W połowie drogi pomiędzy obiema miejscowościami znajduje się stacja kolejowa Halta Neptun,- z hoteli można tu dotrzeć pieszo. Na stacji zatrzymują się wszystkie pociągi osobowe i pośpieszne kursujące z Bukaresztu do Mangalii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *