Mangalia

MANGALIA

Mangalia, najdalej na południe wysunięta miejscowość letniskowa na wybrzeżu Morza Czarnego, została założona przez Greków z Heraklei Pontyjskiej (inne źródła wspominają o Milecie) pod koniec VI wieku p.n.e. Po starożytnym Callatis (obecna Mangalia) zostało kilka niewielkich obiektów archeologicznych. Więcej atrakcji oferują małe miejscowości wypoczynkowe skupione dalej na północy: Saturn, Venus, Aurora i Jupiter. Najbliżej Mangalii znajduje się wiecznie zatłoczony Saturn, gdzie, żeby dostać coś do jedzenia, trzeba wystawać w długich kolejkach. Czas upływa tutaj na wypadach na plażę, która w gorące letnie dni przypomina patelnię pełną skwarków. Bardziej godne polecenia wydają się Neptun-Olimp, Costinesti albo Mamaja.

Orientacja i informacje

O kilometr na północ od centrum miasta oddalona jest stacja kolejowa. Na prawo od wyjścia z dworca w kierunku południowym przebiega Soseaua Constantei (droga główna). Skręcając na rondzie w lewo, można dotrzeć do hotelu Mangalia. Jeśli nie zboczy się z drogi, dochodzi się do biura turystycznego i do Domu Kultury (Casa de Cultura). Autobusy linii prywatnych i miejskich zatrzymują się przed stacją kolejową i niedaleko ronda.

Biura turystyczne – Agentia de Turism Intern (tel.751889), Soseaua Constantei, 20 m na północ od Domu Kultury, jest bezużyteczna – nie rezerwuje kwater prywatnych, nie ma żadnych map itp. Ale niewykluczone, że już wkrótce sytuacja poprawi się.

Biuro CFR znajduje się przy strada Stefan cel Mare 16.

Poczta i telekomunikacja – Centrala telefoniczna mieści się w siedzibie poczty przy ulicy Stefan cel Mare 16, 50 m na zachód od Domu Kultury (codz. 7.00-22.00). Numer kierunkowy do Mangalii:041.

Zwiedzanie

Ulica odchodząca na lewo od ronda wiedzie do hotelu Mangalia i na plażę, gdzie znajdują się pochodzące z VI w. ruiny wczesnochrześcijańskiej bazyliki oraz fontanna, z której wypływają mineralne wody siarkowe. Liczne budynki mieszkalne wokół hotelu Mangalia powstały pod koniec epoki Ceausescu.

Szosą Constantei, na południe od ronda, dochodzi się do mieszczącego się po lewej stronie Muzeum Archeologicznego Callatis (zamkn. pn.). Muzeum ma w zbiorach m.in. interesującą kolekcję rzeźby rzymskiej. Tuż za wysokim budynkiem obok muzeum można zobaczyć pozostałości XIV-wiecznej nekropolii.

Również przy Soseaua Constantei, 500 m od centrum miasta, stoi Dom Kultury (Casa de Cultura), z fasadą ozdobioną malowidłem ściennym (po prawej stronie). W letnie wieczory odbywają się tu imprezy kulturalne. Jeszcze dalej znajduje się turecki meczet sułtana Esmahana (1460) i cmentarz muzułmański. Wszystkie te obiekty można z łatwością zwiedzić w dwie godziny.

Źródła wód mineralnych – Trzy kilometry na północ od Mangalii, naprzeciw hoteli Adriana i Venus, znajduje się łaźnia (poł.V-IX codz.; 3 $) ze źródłami gorących wód siarkowych i leczniczymi błotami, polecanymi cierpiącym na reumatyzm, rozstroje nerwowe, choroby skóry, zatwardzenia i wiele innych dolegliwości wyliczonych na tablicy przy wejściu. Czynna codziennie od połowy maja do września. Kompleks ma oddzielne wejścia dla mężczyzn i kobiet.

Hotel Mangalia to jedyne miejsce godne polecenia kuracjuszom. Tydzień intensywnych zabiegów termicznych kosztuje 150-250 $. Bardziej szczegółowe informacje można otrzymać, kontaktując się przez fax 753510.

Noclegi

Kemping – Nocowanie w namiocie na Popas Saturn (tel.751380; VI-poł.IX) kosztuje 2 $. Ponadto 56 małych domków oferuje miejsca po 4 $, ale w sezonie szanse na zdobycie miejsca spadają poniżej 50%. Teren jest zacieniony, są tu bary i piwiarnie, można liczyć na gorący prysznic – od czasu do czasu – i łatwy dostęp do plaży. Aby tu dotrzeć od stacji kolejowej w Mangalii, trzeba przejść kilometr na północ szosą Constantei do rzeźby „Saturn”, w stylu art deco, skręcić na prawo, a po 50 metrach w lewo. Od dworca do figury Saturna kursują też autobusy #14, 15 i 20 (dwa przystanki).

Można ewentualnie skorzystać z podobnych kempingów w kurortach Venus i Jupiter, zwłaszcza że często jeżdżące autobusy zapewniają dogodne połączenie i zabierają chętnych ponad własne możliwości.

Hotele – Równolegle do plaży pomiędzy Mangalią a miejscowością Saturn wyrósł rząd wielopiętrowych hoteli, gdzie latem ceny za pokój dwuosobowy z łazienką wynoszą przeciętnie około 30 $. Wiele z hoteli jest czynnych wyłącznie od czerwca do września. W samej Mangalii popularny jest hotel Mangalia (tel.752052; fax 753510), strada Rozelor 35. Jedynki/dwójki z łazienką kosztują 32/55 $.

Gastronomia

Na obiad najlepiej wybrać się do restauracji hotelowej (ale jak długo da się żywić wyłącznie wieprzowiną?). W patiserii Peach-Pit, przy Soseaua Constantei, pomiędzy muzeum archeologicznym i biurem turystycznym, w porze śniadaniowej podaje się świeże pieczywo i wyśmienitą kawę. W Four Season, tuż obok muzeum, można uraczyć się pizzą, kanapkami i lodami, ale tylko do godz. 18.00.

Dojazd

Pociąg – Do Mangalii nietrudno dotrzeć ze stolicy. Pośpieszny pociąg odjeżdża z Dworca Północnego (296 km; 4,5 godziny). Mangalia ma ekspresowe połączenia z Aradem, Bukaresztem, Gałaczem, Jassami, Oradeą, Sybinem, Suczawą i Timisoarą; niektóre sezonowe.

Autobus – Autobusy prywatnych linii przyjeżdżają z Konstancy przez cały dzień; zatrzymują się przy stacji kolejowej oraz niedaleko ronda. Także autobus miejski #12 jeździ główną drogą do Konstancy.

Do Bułgarii – Autobus #14 sześć razy dziennie odbywa kurs z dworca kolejowego w Mangalii do przejścia granicznego w Vama Veche, 10 km na południe od Mangalii. Jeśli ktoś przekracza granicę pieszo, a nie uda mu się złapać okazji, będzie zmuszony odbyć następnie 6-kilometrowy spacer do Durankulak (pierwsza miejscowość po bułgarskiej stronie).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.