Eforia Północna

EFORIA PÓŁNOCNA

Pierwszą dużą miejscowością letniskową na południe od Konstancy jest oddalona od niej o 17 km Eforia Północna (Eforie Nord). W jej wschodniej części, poniżej 20-metrowej falezy (umocnionej skarpy) rozciąga się plaża, dodatkowo chroniona przez wbudowane w morze mury. Maleńkie jeziorko Belona, u południowego krańca plaży, ma wody o wiele cieplejsze niż morze i dlatego plażowicze wolą się kąpać właśnie tu, nawet pomimo tłoku. Ze względu na położenie w pobliżu Konstancy Eforię Północną latem nawiedzają ogromne tłumy. Warto więc sprawdzić plaże położone bardziej na południe, zwłaszcza że są ładniejsze i czyściejsze.

Dokładnie na południowy zachód od Eforii Północnej znajduje się jezioro Techirgiol – właściwie starorzecze, znane z leczniczych ciemnych mułów gnilnych, skutecznie stosowanych przeciwko reumatyzmowi. Łaźnie, gdzie można zażywać zimnych kąpieli błotnych (oddzielne dla mężczyzn i kobiet), to jedyne miejsca w Rumunii nie objęte zakazem nudyzmu. Wody jeziora są cztery razy bardziej słone niż morskie – leży ono dwa metry poniżej poziomu morza.

Orientacja

Pomimo że zaledwie kilkuminutowy spacer dzieli dworzec kolejowy od urzędu pocztowego, nietrudno się tu pogubić, lepiej więc przestudiować którąś z wystawionych w mieście dużych map lub zapytać kogoś o drogę. Autobusy z Mangalii i Konstancy zatrzymują się w centrum miasta przy bulevardul Republicii.

Informacja

W odległości 4,5 m od przystanku autobusowego mieści się Agentia de Turism Intern (tel.741188), czasami pomagająca w wynajmowaniu prywatnych kwater za 10 $ od osoby (IV-X pn.-pt.8.00-16.00). Jeśli nie uda się tu nic załatwić, pozostaje jeszcze punkt informacyjny w hotelu Europa.

Poczta i telekomunikacja – W lecie centrala telefoniczna przy poczcie głównej, bulevardul Republicii 9, czynna jest codziennie od 7.00 do 22.00.

Numer kierunkowy do Eforii Północnej:041.

Biuro turystyczne – Biuro CFR, tuż obok poczty, sprzedaje bilety na pociągi ekspresowe.

Noclegi

Kemping – Podróżnicy z chudym portfelem mogą zatrzymać się na kempingu Sincai, kilkaset metrów na zachód od dworca kolejowego Eforie Nord. Kierując się na zachód, należy na końcu peronu przejść przez tory i iść ścieżką do przejścia w murze. Oprócz pola namiotowego są tam też dwa domki, z miejscami za 5 $ od osoby, i stara willa tuż nad jeziorem – urocza, choć zrujnowana (5 $ od osoby). Nietrudno tu o bliskie sąsiedztwo Rumunów, żyjących na poziomie niższym aniżeli przeciętni Polacy. Są ciekawscy, ale przyjaźnie nastawieni i dają się lubić, o ile toleruje się ich hałaśliwość. Kemping to własność prywatna; na pewno jest czynny od połowy czerwca do sierpnia. Leży w pobliżu jeziora Techirghiol, ale dość daleko od plaż Morza Czarnego.

Lepiej wyposażony jest kemping Meduza, za hotelami Minowa i Prahova, przy północnym krańcu plaży (pomocne będą mapy na dworcu kolejowym lub przystankach autobusowych). Bliżej stąd nad morze, ale znacznie dalej do stacji kolejowej. Za nocowanie w namiocie płaci się 1,50 $ od osoby.

Hotele – Najwyższej klasy hotelem w Eforii Północej jest Europa (tel.742990), bulevardul Republicii 19, w centrum miasta. Powinien być otwarty przez cały rok. Jedynki/dwójki z łazienką kosztują 30/45 $. Karnety hotelowe przyjmowane są tylko w lecie (w recepcji trzeba poprosić przedstawiciela ACR). Od stacji kolejowej należy iść w kierunku morza, skręcić w lewo przy hotelu Belvedere i jeszcze raz w lewo w bulevardul Republicii.

Inny czynny przez cały rok hotel to Delfin (bulevardul Tudor Vledimirescu, tel.742483), położony przy samym północnym końcu plaży, 1,5 km od dworca kolejowego. Ceny wynoszą 22 i 34 $.

Gastronomia

Cofetaria Pescarus, naprzeciwko poczty, proponuje wspaniałe wyroby cukiernicze. W przyległej restauracji o tej samej nazwie zawsze panuje hałas i tłok, ale to chyba nie oferta kulinarna (wieprzowina) przyciąga tu ludzi. Restauracja Berbeć, strada 1 Mai, obok hotelu Union, od północnej strony plaży, słynie z pokazów tańca ludowego. Za muzykę i posiłek płaci się 10 $.

Podróż

Wszystkie pociągi na trasie Bukareszt-Mangalia zatrzymują się w Eforii Północnej. Wygodniej jednak podróżuje się prywatnymi liniami autobusami (zob. Podróż w podrozdziale Konstanca). Autobusy miejskie (#10 i 11) są wolniejsze, a niewiele tańsze. Kursy do Eforii Północnej rozpoczynają się na ulicy za przystankiem tramwajowym, na południe od stacji kolejowej w Konstancy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *