Kluż-Napoka

Noclegi

Kemping – Pośród wzgórz, 7 km na południe od Kluża, leży Camping Faget (tel.196234; poł.V-poł.X), ze 143 dwu-i trzyosobowymi domkami w cenie 5 i 7 $. Rozbicie namiotu kosztuje 2/3/5 $ za jedną, dwie lub trzy osoby. Restauracja jest czynna tylko latem i tylko do 20.00. Do kempingu jedzie się autobusem #35 z Piata Mihai Viteazul na południe, uliczką Truzii, do końca linii. Dalej trzeba jeszcze podejść 2 km (droga jest oznakowana).

Kwatery prywatne – Agenda de Turism „Km 0″, przy Piaja Unirii 10, proponuje pokoje w cenie 7 $ od osoby.

Hotele – Dla wybierających się porannym autobusem do Budapesztu najlepszym rozwiązaniem jest nocleg w niedrogim pięciopiętrowym hotelu Delta (tel.132507), obok Autogara nr 2, po drugiej stronie mostu względem dworca kolejowego (jedynka/dwójka bez łazienki 14/22 $).

W skromnie urządzonym hotelu Pax (tel.l36101), naprzeciwko dworca kolejowego przy Piata Garii 2, jest głośno, ale zaskakująco czysto. Pokój z łazienką kosztuje 16/26 $.

Najtańsze noclegi w śródmieściu oferuje hotel Vladeasa (strada Gheorghe Doja 20, tel.194429) – 17/27 $ za jedynkę/dwójkę z łazienką. Do recepcji wchodzi się przez bramę obok restauracji Vladeasa.

Nieco drożej jest w hotelu Central-Melody (tel.197465) przy Piatia Unirii 29 – 18/28 $ za pokoje z łazienką.

Jeszcze więcej płaci się w eleganckim, zabytkowym Continentalu (tel.191441), w południowo-zachodnim rogu Piata Unirii. Pokoje, którym przydałby się mały remont, wychodzą albo na ruchliwą ulicę, albo na ciche podwórze. Cena jedynki/dwójki bez łazienki wynosi 23/36 $, z łazienką 29/44 $.

Hotel Astoria był w chwili pisania zamknięty z powodu remontu.

Drogie hotele – Luksusowe noclegi proponuje otoczona ogrodem Vila Casa Alba (tel.432277), przy cichej strada Emil Racovita 22, u stóp wzgórza cytadeli. Pokój z łazienką kosztuje tu 65/80 $.

W trzygwiazdkowym hotelu Transilvania (tel.134466), na wzgórzu cytadeli, z widokiem na miasto, chętnie zatrzymują się biznesmeni; za pokój z łazienką płaci się tu 55/76 $.

Najnowsza propozycja dla zamożnych gości to supernowoczesny hotel Victoria (tel.197963), bulevardul 21 Decembrie 1989, z bezpośrednimi telefonami i telewizją kablową (cena pokoju z łazienką 72/85 $).

Gastronomia

Przy Piata Unirii znajduje się kilka kawiarni i piwiarni, ale żeby zjeść coś konkretnego, trzeba wybrać się na bulevardul Eroilor lub strada Gheorghe Doja.

Bardzo przyjemnie jest w PeP Ristorante, przy bulevardul Eroilor 12. W menu proponuje się m.in. dania z cielęciny i kurczaka, pizzę i spaghetti – wszystkie wyśmienite. Kuchnia jest czynna do 23.00, co w Klużu należy do rzadkości.

Vita-Bar, przy strada Gheorghe Doja 4, to bar z kilkoma stolikami, oferujący głównie dania na wynos (kanapki, sałatki, zupy).

Bardzo przyjemna atmosfera panuje w wielkiej jadalni hotelu Continental, zwłaszcza wieczorem, gdy gościom przygrywa chodzący między stolikami skrzypek. W menu króluje nieśmiertelna wieprzowina z rusztu.

W Restaurantul Pescarul, przy strada Universitatii obok kina Arta, można zamiast wieprzowiny zjeść smażone, ociekające tłuszczem ryby.

Dziczyznę (niekiedy przepiórki) podają w lokalu Hubertus (zamkn. nd.), bulevardul 21 Decembrie 1989. Nieduże podwórko zdobią motywy myśliwskie, a posiłki tradycyjnie zaczyna się tu od koniaku.

Restauracja Vladeasa, obok hotelu o tej samej nazwie, to samoobsługowy bufet z tanim gulaszem i zupami.

O 21.00 większość restauracji jest już zamknięta, nie pozostaje więc nic innego, jak pomaszerować do popularnej pizzerii New Crolo, przy strada Victor Babes, koło ogrodów botanicznych (8.00-17.00 i 18.00-1.00).

Kawiarnie – Na kawę i ciastka zaprasza Cofetaria Carpati, przy Piata Unirii 3. Luźna atmosfera i tanie ciasta w Cofetaria Crandafiiul, przy strada Napoca 12, przyciągają grupki miejscowych studentów.

Rozrywki

Bary i dyskoteki – Do Diesel Bar, po zachodniej stronie Piata Unirii, chętnie zaglądają wielbiciele MTV. Piwo jest tu, niestety, absurdalnie drogie.

Disco Bianco e Negro w Clubul Cultural Studenjcsc (klub studencki), na rogu Universitatii i Kogalniceanu, jest przez cały rok czynne czw.-nd. po 21.00.

W klubie studenckim w Casa de Cultura Studenteasca, na Piata Pacii, w czasie roku akademickiego (X-poł.V) co tydzień organizowane są dyskoteki. Szczegółowe informacje można znaleźć na tablicy ogłoszeń na zewnątrz.

Teatr i muzyka poważna – Neobarokowy Teatr Narodowy (1906), na Piata Victoriei, zaprojektowali sławni wiedeńscy architekci Fellner i Hellmer. Węgerski Teatr i Opera Państwowa znajduje się przy północnym końcu strada Emil Isac, w pobliżu rzeki. Warto też sprawdzić, co grają w słynnym teatrze lalek na dziedzińcu przy bulevardul Eroilor 8.

Bilety na większość spektakli sprzedaje Agentia Teatrala przy bulevardul Eroilor 36.

Podróż

Pociąg – Z Kluża kursują ekspresy do Oradei (153 km, 2,5 godz.), Sighisoary (203 km, 3 godz.), Braszowa (331 km, 5 godz.), Timisoary (331 km, 6 godz.) i Bukaresztu (497 km, 8 godz.). Z przesiadką można dostać się koleją do Jass przez Gura Humorului i Suczawę. Do Sybina czasem trzeba się przesiadać w Copsa Mica, a do Alba Iulia w Teius. Do Bukaresztu można wykupić kuszetkę.

Autobus – Z Autogara nr 2, za mostem -względem dworca kolejowego – trzy razy w tygodniu kursuje do Budapesztu węgierski Volanbus (399 km, 6 $). Bilety do nabycia na dworcu autobusowym.

Z Autogara nr 1 przy strada Aurel Vlaicu, na wschód od centrum, odjeżdżają codz. m.in. autobusy do Alba Iulia (96 km) i Sybina (173 km).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *