Radowce

RADOWCE

Radowce (Radauti) to duże, raczej nieciekawe miasto targowe, a jednocześnie jeden z większych bukowińskich ośrodków ludności polskiej. Kursują stąd autobusy do klasztoru w Suczewicy. Jeśli nic akurat nie jedzie w tym kierunku, można pojechać autobusem do Marginea i stamtąd podejść bądź podjechać autostopem pozostałe 9 km do monastyru.

Orientacja i informacja

Dworzec autobusowy znajduje się przy bulevardul Stefan cel Mare, jedną przecznicę od dworca kolejowego przy strada Garii. Z obydwu do centrum idzie się 8 minut.

Na dworcu kolejowym mieści się całodobowa przechowalnia bagażu.

Biuro turystyczne – Obok hotelu Noidic na strada Unirii czynna jest Agenda de Turism, ale nie pośredniczy ona w wynajmowaniu kwater prywatnych i właściwie do niczego się nie przydaje.

Zwiedzanie

Naprzeciwko hotelu Nordic znajduje się Muzeum Etnograficzne (Muzeul Etnografik; czynne codz.) z ceramiką ludową, tkaninami i haftowanymi strojami. W warsztacie na dziedzińcu pośrodku muzeum powstają tradycyjne wyroby ceramiczne, które można tu kupić. W XIV-wiecznej cerkwi Bogdana zachowały się grobowce pierwszych hospodarów Mołdawii. W piątki w Ra-dowcach odbywa się wielki targ.

Gastronomia i noclegi

Gdyby nie fatalna sytuacja z noclegami, Radowce byłyby niezłą bazą wypadową w rejonie Putny i Suczewicy. W jedynym tutejszym hotelu, trzypiętrowym Nordic (tel.030/461643), w centrum przy Piata Unirii 67, dwójka bez łazienki kosztuje 20 $. Można popytać o kwatery prywatne, zwłaszcza jeżeli udało się złapać kontakt z miejscową Polonią. Warto przy tym zawczasu pomyśleć o drobnych upominkach, np. pamiątkach z Polski, polskich gazetach itp.

Restauracje Nordic za rogiem i Intim w pobliżu biura turystycznego to najlepsze lokale w mieście (co nie znaczy: rewelacyjne).

Podróż

Do Radowiec kursują codziennie bezpośrednie pociągi z Suczawy (1,5 godz.) o 8.19, 12.20, 13.50 i 17.22. Autobusy jeżdżą stąd m.in. do Suczawy (4 dziennie, 62 km) i Suczewicy (4 dziennie, 17 km), ale nie do Putny. O godziny odjazdów lepiej pytać w kasie, ponieważ wywieszony rozkład jazdy jest nieaktualny. Bilety kupuje się nie wcześniej jak na godzinę przed odjazdem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *