Turda

TURDA

Turda, 30 km na południowy wschód od Kluża, była w połowie XVI w. siedzibą siedmiogodzkiego parlamentu; dziś jest to nieduże targowe miasteczko z kilkoma okazałymi barokowymi i węgierskimi budynkami. Przede wszystkim jednak warto tu przyjechać dla wąwozu Turda (Cheile Turzii), 9 km na zachód, do którego można podejść na piechotę lub podjechać autobusem.

Wąwóz Turda

Krótki, ale nieprawdopodobnie piękny wąwóz Turda przecina granitowe góry na południowy zachód od Turdy. Można go przejść w ciągu niecałej godziny i zatrzymać się na noc lub dwie, żeby spenetrować kilka okolicznych szlaków zaznaczonych na mapie przed restauracją przy schronisku.

Bardzo atrakcyjna jest dwugodzinna trasa oznakowana w wąwozie czerwonymi krzyżami, a dalej czerwonymi kropkami, wspinająca się stromo pod górę, by następnie zejść do schroniska.

Można też wybrać się z wąwozu aż do Kluża bardzo stromym podejściem oznakowanym czerwonymi pasami -szlakiem przez Deleni i kemping Faget (na obrzeżach Kluża). Tablica podaje, że na przejście tej 29-kilometrowej trasy potrzeba 10 godzin, ale lepiej nastawić się na 12.

Noclegi i gastronomia

Jedyny hotel w Turdzie to skromny Potaissa (tel.311625) na Piata Republicii. Jedynka/dwójka kosztuje tu 14/22 $. Lepiej rozbić za darmo namiot w trawiastej dolince u północnego końca wąwozu. Można też obozować w hałaśliwym schronisku Cheile Turzii po stronie południowej (2,50 $ za namiot lub 12 $ od osoby w pokoju w głównym budynku). Restauracja obok serwuje proste posiłki.

Podróż

Z Piata Stefan cel Mare w Klużu kursują do Turdy trzy autobusy dziennie (rzadziej w weekendy). Ostatni z Turdy wraca ok. 17.30.

Z Turdy do wąwozu można dojść w 2,5 godz. Idzie się z Piata Republicii za znakami do Cimpeni; 1 km za wsią Mihai Viteazu trzeba skręcić w prawo przy drogowskazie „Cheile Turzii”, skąd do celu pozostaje jeszcze 5 km. Asfaltowa droga prowadzi ostro pod górę obok kamieniołomu do rozwidlenia, gdzie należy skręcić w lewo. Po ulewnych deszczach lepiej nie wybierać się tu samochodem.

Kto nie ma ochoty na tak długi spacer, może podjechać z Piata Republicii autobusem do Coronesji lub Cimpeni i wysiąść przy rozwidleniu za Mihai Viteazu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *