Prejmer i Harman

PREJMER I HARMAN

Prejmer (niem. Taertlauer) to ładna saska wioska z imponującą XV-wieczną twierdzą, w środku której wznosi się XIII-wieczny gotycki kościół. W 275 celach na czterech piętrach po wewnętrznej stronie murów obronnych chronili się w razie oblężenia okoliczni mieszkańcy. To jedna z kilku charakterystycznych dla tych stron budowli zwanych chłopskimi zamkami. Nigdzie indziej w feudalnej Europie nie powstały takie ewenementy – zamki wznoszone własnym sumptem przez chłopów nie mających pana, a pragnących zabezpieczyć się przed najazdem grabieżców. W średniowieczu warowne siedziby stawiali sobie rycerze, tu jednak zbudowano warownie, w których na co dzień nikt nie mieszkał. Stąd -ze zrozumiałych powodów – w chłopskich zamkach brak sal recepcyjnych, wielkich sieni czy apartamentów. Podobne budowle zachowały się w kilku miejscowościach na trasie z Braszowa do Sighisoary (Homorod, Rupea, Bunespti, Sachniz) oraz na trasie z Sighisoary do Sybina (Ighisul Nou, Tirnava, Valea Viilor, Axente Sever, Rus, Sura Mare i in.).

Do Prejmeru można się wybrać na przyjemną wycieczkę z Braszowa, najlepiej połączoną od razu z wypadem pociągiem do pobliskiego Harmanu.

Harman (niem. Honigburg) to saska wioska z XVI-wieczną cytadelą w centrum. Wewnątrz grubych murów stoi nadgryziona zębem czasu wieża zegarowa i XV-wieczny kościół. Kolorowe domy przy rynku, o wielkich, zaokrąglonych drzwiach-bramach i nielicznych oknach, są typowe dla czasów saskich. Od strony ulicy nie ma ogródków, tylko wysokie mury ogrodzeń i ściany domów. Podobnie jak Prejmer, wioska Harman niewiele się zmieniła od XIX w.

Podróż

Pociągi z Braszowa do Ilieni (najbliższej stacji przy Prejmerze) odjeżdżają o 7.55, 12.23, 13.20 i 16.05. Pokonanie 14-kilometrowej odległości zajmuje im ok. 20 min. Po przybyciu na miejsce najlepiej poszukać wzrokiem wysokiej wieży kościoła w twierdzy na prawo (południe) od linii kolejowej. Ze stacji trzeba najpierw opłotkami dotrzeć do strada Noua – ok. 600 m, potem skręcić w lewo, w strada Alexandru Ioan Cuza, a z niej na końcu ponownie w lewo, na strada Scolii po prawej. Twierdzę widać dokładnie na wprost.

Z Ilieni pociągi do Harmanu i Braszowa odjeżdżają o 9.13, 13.52, 16.30, 17.33 i 21.42. Do centrum Harmanu trzeba po wyjściu ze stacji podejść 200 m na północny wschód, skręcić w lewo, przejść przez drogę szybkiego ruchu i dalej prosto 2 km.

Zamiast kombinować połączenia kolejowe można też, jak mieszkańcy tych stron, próbować autostopu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *