Kluż-Napoka

Kluż-Napoka (Cluj-Napoca; 328 tys. mieszkańców), przecięty na pół nurtem Samoszu (Somesul Mic), jest równie rumuński, co węgierski. Z racji położenia w centrum Siedmiogrodu od wieków stanowi ważne skrzyżowanie szlaków handlowych, co tłumaczy jego dzisiejszą rolę dużego ośrodka akademickiego i przemysłowego. Do nazwy miasta, przez Niemców nazywanego Klausenburgiem, a przez Węgrów Kolozsvar, kilka lat temu oficjalnie dodano nazwę rzymską Napoca, by podkreślić jego związki z rzymską Dacją. Ultranacjonalistyczny burmistrz Gheorghe Funar tak pytał wówczas rodaków: „Obywatele Kluża, czy chcecie w naszym mieście węgierskiego uniwersytetu, węgierskiego konsulatu i węgierskich firm?”. Wygląda na to, że obywatele nie chcą, ponieważ w 1996 r. zdecydowaną większością ponownie wybrali Funara na to stanowisko.

Historia Kluża sięga czasów dackich. W 124 r. n.e., za panowania cesarza Hadriana, Napoca uzyskała prawa miejskie, a później cesarz Marek Aureliusz uczynił ją kolonią. Najstarsze wzmianki o mieście w dokumentach średniowiecznych pochodzą z roku 1183. W XII w. zaproszeni tu sascy kupcy podnieśli rangę podupadłego miasta. Po najeździe Tatarów w 1241 r. wały ziemne wokół castrenses de Clus zastąpiono kamiennymi murami. W latach 1791-1848 i ponownie po unii z Węgrami w 1867 r. była to stolica Siedmiogrodu.

Kluż ma znacznie mniej zabytków niż Sybin, nie jest też tak malowniczy, jak Sighisoara czy Braszów, ale panuje tu przyjemna atmosfera, a na turystów czeka kilka niezłych muzeów. Wszystko można zwiedzić w ciągu jednego popołudnia, jednak z uwagi na tanie noclegi warto zatrzymać się tu na dłużej i wybrać się na wycieczkę do pobliskiego wąwozu Turda (Cheile Turzii).

Orientacja

Dworzec kolejowy leży w odległości 1,5 km od centrum, najlepiej więc po wyjściu kupić bilet w czerwonym kiosku, reklamującym coca-colę, po przeciwnej stronie ulicy, i złapać tramwaj #101 albo trolejbus jadący na południe ulicą Horea. Z trolejbusu należy wysiąść zaraz za rzeką, natomiast tramwajem jedzie się dwa przystanki i dalej idzie pieszo na południe, na drugą stronę rzeki. Czynna całą dobę dworcowa przechowalnia bagażu mieści się w pobliżu restauracji.

W Klużu są dwa dworce autobusowe. Autogara nr 2 (autobusy na Węgry) leży za mostem, jeśli za punkt odniesienia wziąć dworzec kolejowy, na północ od miasta; Autogara nr 1 – przy strada Aurel Vlaicu na wschodnich przedmieściach (brak przechowalni bagażu).

Z centrum i z dworca kolejowego kursuje do Autogara nr 1 trolejbus #4.

Informacje

Biura turystyczne – Mówiący po angielsku pracownicy Agentia de Turism „Km 0″ (Piata Unirii 10, tel.196557; pn.-pt. 8.00-19.00, w sb. 10.00-14.00) załatwiają kwatery prywatne (7 $ od osoby) i wypożyczają samochody (z kierowcą 18 $ za dzień).

ONT Turism Feleacul, na rogu strada Memorandumului i strada Sincai, sprzedaje stare mapy z adresami wszystkich kempingów i schronisk górskich w całej Rumunii, ale nie udziela informacji o kwaterach prywatnych.

Kilka domów dalej, przy strada Memorandumului 27, mieści się siedziba Automobil Clubul Roman (tel.116503).

Pieniądze BANC, strada Gheorghe Doja 8 (pn.-pt. 8.30-14.00), wymienia czeki podróżne i wypłaca gotówkę na kartę Visa. Lepsze kursy proponują kantory nieco poniżej przy tej samej ulicy.

Na Piata Unirii, naprzeciwko Agenda de Turism „Km 0″, kręcą się cinkciarze wymieniający głównie leje na forinty i na odwrót. Oszustwa są tu na porządku dziennym, dlatego trzeba zachować szczególną uwagę.

Poczta i telekomunikacja – Centrala telefoniczna znajduje się dokładnie za Pocztą Główną, przy strada Gheorghe Doja 33 (codz. 7.00-22.00). Kierunkowy do Kluża-Napoki: 064.

Biura podróży – Bilety na pociągi międzynarodowe sprzedaje CFR (pn.-pt. 7.00-17.00) przy Piata Unirii 9, naprzeciwko hotelu Continental. Bilety na połączenia krajowe kupuje się w oddziale CFR przy Piata Mihai Viteazul 20, niedaleko targu.

Consus Travel (tel.193044, fax 197573), obok hotelu Victoria przy bulevardul 21 Decembrie 1989, wypożycza samochody bez kierowcy w cenie 65 $ za dzień. Przyjmowane są karty Visa i MasterCard.

Księgarnie – W Libraria Universitatii, przy Piata Unirii naprzeciwko hotelu Continental, można kupić obcojęzyczne książki, a na straganach z gazetami na tym samym placu – zagraniczną prasę.

Zwiedzanie

Nad Piata Unirii góruje XV-wieczny gotycki halowy kościół św. Michała z neogotycką wieżą z 1859 r. Na południe od niego stoi od 1902 r. wielki konny pomnik sławnego węgierskiego króla Macieja Korwina (panował w latach 1458-1490). W barokowym pałacu Banffy, po wschodniej stronie placu, znajduje się znakomite Narodowe Muzeum Sztuki (zamk. pn. i wt.). Po drugiej stronie ulicy, przy strada Gheorghe Doja 1, na miejscu pierwszej apteki w Klużu (1573), mieści się Muzeum Farmaceutyczne (10.00-16.00).

Z północno-zachodniego narożnika placu odchodzi strada Matei Corvin; pod nr. 6 stoi tu dom, w którym w 1440 r. urodził się Maciej Korwin (budynek nie udostępniony do zwiedzania). Przecznicę dalej znajduje się pięknie zdobiony kościół Franciszkanów.

Po lewej na Piata Muzeului warto zajrzeć do Muzeum Historii Siedmiogrodu (zamkn. pn.), czynnego od 1859 r. Przy strada Memorandumlui 21 mieści się z kolei Muzeum Etnograficzne, ze strojami ludowymi i narzędziami rolniczymi z Siedmiogrodu.

Bardziej na południe, przy strada Republicii 42, rozciągają się ogrody botaniczne z cieplarniami, muzeum i ogródkiem japońskim. Latem na zwiedzenie całości potrzeba kilku godzin.

W mieście zachowały się fragmenty dawnych murów obronnych i kilka baszt. Odnowioną w 1982 r. Basztę Krawców, na Piata Baba-Novac, zbudował w połowie XVI w. miejscowy cech krawców. Mieszczące się kiedyś w środku muzeum historyczne zamknięto do odwołania.

Zabytkowymi kamienicami z XVI i XVII w. zabudowane się trzy ulice starego miasta – Jokai, Doja i Kogalniceanu.

Aby obejrzeć panoramę Kluża, można się wspiąć schodami za hotelem Astoria do cytadeli (1715), która z nazwy wydaje się ciekawsza niż w rzeczywistości. Zmęczeni wspinaczką mogą pokrzepić nadwątlone siły piwem serwowanym na tarasie hotelu Transilvania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *