Braszów

Noclegi

Kemping – Najdogodniej położony kemping w pobliżu Braszowa znajduje się w Risnovie.

Kwatery prywatne – Na dworcu trudno nie spotkać Marii i Griga Bolea (tel.3 11962), którzy czekają na pasażerów niemal każdego pociągu między 8.00 a 20.00. Maria mówi doskonale po angielsku i chętnie pokazuje pisemne podziękowania od zadowolonych gości. W jej mocno sfatygowanym kajecie z rekomendacjami są też wpisy po polsku. Małżeństwo Bolea działa jak nieoficjalne biuro turystyczne – oferuje prywatne pokoje w centrum miasta w cenie 8-10 $ od osoby lub mieszkanie w odległości 15 min marszu od starego miasta. To ostatnie jest czymś w rodzaju schroniska – cztery pokoje wyłącznie dla turystów plus kuchnia i dwie łazienki. Choć sposób, w jaki Maria „łowi” klientów, początkowo może wydawać się zbyt natarczywy, warto jej zaufać. Nawet jeżeli ktoś nie zamierza skorzystać z jej pośrednictwa, może liczyć na kompletne informacje turystyczne (to nic, że Maria recytuje je z pamięci jak karabin maszynowy – są rzetelne), a znalazłszy się pod jej opieką, na pewno trafi do wybranych przez siebie miejsc, znajdzie dobrą restaurację i wsiądzie we właściwy pociąg.

Można też zajrzeć do Biroul de Cazari Exo (pn.-sb. 11.00-20.00, nd. 11.00-14.00), strada Postavarului 6, oferującego pokoje w cenie – w zależności od lokalizacji – 9-12 $ od osoby.

Hotele – Jedynym hotelem w średniej kategorii cenowej jest Postavarul (tel.144330) przy strada Politechnicii 2 na starym mieście. Pokoje (tylko bez łazienki) kosztują tu 21/33 $. Obok, z tym samym telefonem i adresem, znajduje się hotel Coroana, dysponujący z kolei wyłącznie pokojami z łazienką w cenie 37/51 $.

Nieco drożej jest w hotelu Aro Sport (tel.142840), strada Sf Ioan 3, za hotelem Aro Palace, gdzie pokój bez łazienki kosztuje 25/35 $.

Hotel Capitol (tel.118920, fax 115834), w wieżowcu przy bulevardul Eroilor 19, to nieciekawy budynek z lat 60., w którym za jedynkę/dwójkę płaci się 53/68 $. Przyjmowane są karty Visa i AmEx.

Czterogwiazdkowy Aro Palace (tel.142840, fax 150427), przy buleverdul Eroilor, na wprost Parcul Central, o fasadzie w stylu art deco, obsługuje przede wszystkim biznesmenów. Mało kto w końcu jest skłonny zapłacić za nocleg 85/110 $. Przyjmuje się tu karty Visa, AmEx i MasterCard.

Gastronomia

Pizza Julia, lokal przy strada Nicolae Balcescu, wyróżnia się nie tylko świetną pizzą i daniami z makaronu, ale także niskimi cenami i miłą obsługą. Kuchnia jest czynna do 22.30.

Sirena Gustari, przy Piata Sfatulai, mimo świetnej lokalizacji nie żąda zbyt wiele za wyśmienite jedzenie. Można tu skosztować rumuńskich specjalności, jak sarmale (gołąbki w liściach winogron) czy mamaliga (kleik kukurydziany).

Najsławniejszą restauracją w Braszowie jest sąsiednia Cerbul Carpatin, w poniemieckim Domu Hirschera (1545). Latem jest tu czynna winiarnia w piwnicy (19.00-24.00), a przez cały rok restauracja na piętrze (do 22.00). Niekiedy jedzenie umila muzyka na żywo.

Na wyśmienitą pizzę zaprasza Stradivari, w piwnicy pod Ristorante Italiano w północno-wschodnim rogu Piata Sfatului.

Restauracja Chinezesc, również przy Piata Sfatului, serwuje przepyszne autentyczne chińskie dania po wyjątkowo przystępnych cenach – sześciodaniowy zestaw obiadowy kosztuje 14 $. Nie można tu płacić kartami kredkowymi.

Crama Postavarul, przy strada Republicii naprzeciwko hotelu Postavarul, to winiarnia w piwnicy zapraszająca także na typowe dania kuchni rumuńskiej. Sam lokal przedstawia się nieco ponuro, ale ceny jedzenia i picia są atrakcyjne, często też rozbrzmiewa tu muzyka.

Targ owocowo-warzywny w Braszowie znajduje się przy północnym końcu strada Nicolae Balcescu. Na coś słodkiego najlepiej wybrać się do Mamma Mia przy strada Muresenilor 25, gdzie prócz bananów z bitą śmietaną i bakaliami (2 $) podają wszelkiego typu desery lodowe.

Rozrywki

Dyskoteki Dwie najlepsze – Disco Thalia i Disco Cristolety – mieszczą się w Teatrze Dramatycznym (Teatrul Dramatic). W obydwu wstęp kosztuje 1-2 $, a piwo 0,75 $.

W klubie studenckim obok Uniwersytetu Transylwanii, przy bulevardul Eroilor 29, organizowane są wszelkiego typu imprezy, od dyskotek po spektakle teatralne.

Teatr i muzyka poważna Przedstawienia teatralne i operowe oraz recitale przez cały rok odbywają się w Teatrze Dramatycznym (Teatrul Dramatic).

O szczegóły należy pytać w Agenda Teatrala de Bilete, przy strada Republicii 4, zaraz obok Piata Sfatului.

Podróż

Pociąg – Bilety kolejowe na linie krajowe i międzynarodowe sprzedaje wspólne biuro CFR/TAROM przy strada Republicii 53 (pn.-pt. 7.00-19.30). Braszów ma dobre połączenia z Bukaresztem (166 km, 3 godz.), Sighisoarą (128 km, 2 godz.), Klużem (331 km, 6 godz.) i Oradeą (484 km, 8 godz.). Dość często kursują pociągi osobowe do Sinai i z powrotem (45 km, 1 godz.). W Góry Fogaraskie jedzie się pociągiem lokalnym do Sybina (149 km, 4 godz.). Nocny ekspres Corona kursuje z Braszowa na dworzec Nyugati w Budapeszcie (783 km, 14 godz.) przez Kluż i Oradeę, natomiast Alutus (również nocny) przez Arad na dworzec Keleti i dalej do Bratysławy, Pragi i Berlina.

Autobus – Co czwartek sprzed dworca kolejowego wyjeżdża o 7.00 autokar do Budapesztu (15 $). Lokalne biura podróży – na przykład Happy Travel (tel.153980), strada Sadoveanu 1 -udzielają informacji o droższych autokarach prywatnych na Węgry, do Polski, Niemiec i Bułgarii (raz w tygodniu).

Prywatne autobusy oznakowane „Bran-Moeciu”, kursujące bezpośrednio do Risnova i Branu, odjeżdżają co godzinę sprzed Biblioteki Okręgowej (Biblioteca Judeteana); bilety kupuje się u kierowcy za 0,30 $. Z tego samego miejsca co pół godziny rusza autobus #20 do Poiana Brasov. Bilety (0,25 $) są do kupienia w srebrnym kiosku naprzeciwko klubu studenckiego – należy zaznaczyć, że jedzie się do Poiana Brasov.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.