Poiana Brasov

POIANA BRASOV

Autobusem #20 sprzed Biblioteki Okręgowej w Braszowie można się wybrać do ośrodka narciarskiego Poiana Brasov (1020 m n.p.m.), ukrytego wśród gór 13 km za miastem. Znajduje się tu siedem wyciągów orczykowych, jeden krzesełkowy i dwie kolejki linowe (telecabina). Te ostatnie, czynne przez cały rok, pozwalają wyjechać na szczyt masywu Postavarul (1799 m), skąd wspaniale widać Karpaty.

Możliwości wypoczynku

Dolna stacja Telecabiny B znajduje się w pobliżu hotelu Sport, Telecabiny A i wyciągu krzesełkowego zaś – koło hotelu Teleferic. Wszystkie trzy wyjeżdżają wysoko w góry, w rejon schroniska Cristianul Mare i kursują codz. 9.00-17.00 (teoretycznie; najbardziej można chyba polegać na krzesełkach). Bilet w jedną stronę kosztuje 3,25 $.

Ze schroniska Cristianul Mare można zejść w 4 godz. do Timis de Jos (przy linii kolejowej z Sinai do Braszowa). Inna trasa prowadzi koło schroniska Postavarul z powrotem do Poiana Brasov (niecałe 2 godz.), skąd do Risnova idzie się jeszcze przyjemnie bezpośrednią drogą w dół (9 km).

W Centrul de Echitetie, 300 m w dół drogi do Braszowa, miłośnicy jazdy konnej mogą wypożyczyć wierzchowca (7 $ za godz.; zamkn. pn.). Szlaki w okolicy wprost zapierają dech w piersiach. Zimą organizowane są kuligi w cenie 8-10 $ od osoby.

W hotelu Alpin czynna jest ogólnie dostępna sauna i basen (8 $).

Narty – Nie istnieją całodniowe bilety na wyciągi, można natomiast za 26 $ kupić bilet tygodniowy, ważny również na wszystkie kolejki linowe. Narty, buty i kijki wypożycza hotel Caraiman (6 $ za dzień) i hotel Sportul (10 $ za dzień).

Noclegi i gastronomia

Kupony hotelowe przyjmuje wielki Ciucas (tel.068/252111), Piatra Mare (tel.068/262226) oraz mniejszy od nich Bradul. Bez kuponów jedynka/dwójka w Piatra Mare kosztuje 36/44 $. Wczasy narciarskie w Poiana Brasov organizuje biuro Happy Travel w Braszowie.

Schronisko Cristianul Mare, na wysokości 1704 m n.p.m., proponuje „półprywatne” pokoje w cenie 5 $ od osoby. To wielkie drewniane schronisko wraz z przyległą restauracją jest czynne przez cały rok oprócz kilku tygodni w listopadzie.

15 minut marszu poniżej Cristianul Mare stoi tańsze schronisko Postavarul (1585 m n.p.m.). Atmosfera jest tu przyjemniejsza, turystów mniej, ale schronisko czasem bywa zamknięte.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *