Zdrowie

ZDROWIE

Podróżujący po Rumunii najczęściej cierpią na biegunkę (trzeba uważać na to, co się je, i na wszelki wypadek mieć pod ręką jakiś środek leczniczy). Woda z kranu prawie zawsze nadaje się do picia; pragnienie często można ugasić na ulicy czy dworcu kolejowym z przeznaczonych do tego kranów. Lepiej nie próbować zaprzyjaźniać się z każdym napotkanym psem (ryzyko zarażenia się wścieklizną jest co prawda niewielkie, ale nigdy nic nie wiadomo). Ostatnio w okolicach Tirgu Mu-res i na wybrzeżu zanotowano przypadki zachorowań na cholerę.

Do niedawna środki higieny osobistej kobiet oraz środki antykoncepcyjne uchodziły za trudno dostępny luksus. Obecnie pierwsze są łatwo dostępne, z drugimi bywa nieco gorzej. Warto przywieźć ze sobą coś przeciwko owadom, zwłaszcza w lecie, a także krem z filtrem przeciwsłonecznym.

W przypadku poważniejszych kłopotów ze zdrowiem pomocą służą pracownicy aptek; niektórzy znają jakiś język obcy, a prawie wszyscy upoważnieni są do wypisywania recept. Teoretycznie w każdym mieście powinna być jedna apteka czynna przez całą dobę lub przynajmniej mieć w oknie wystawiony dyżurny numer telefonu. Ambasady krajów zachodnich dysponują listami adresów lekarzy mówiących po angielsku. Polak prawdopodobnie będzie jednak zdany na własną elokwencję w języku rumuńskim. Jako osoba zagraniczna, może liczyć na łaskawość miejscowej służby zdrowia, jakkolwiek powinien przygotować się na wręczenie sowitej łapówki, najlepiej w twardej walucie. Nie należy zapominać, że w szpitalach i przychodniach na prowincji brakuje sprzętu medycznego i nawet podstawowych lekarstw. Nieco lepiej przedstawia się sytuacja w szpitalach okręgowych (Spital Judetean). W nagłych przypadkach można zadzwonić po pogotowie ratunkowe (statia de salvare lub prim ajutor) tel.961.

Na terytorium Rumunii skupia się jedna trzecia wszystkich europejskich źródeł wód mineralnych i leczniczych.

W kraju jest ponad 160 uzdrowisk. Działanie kąpieli błotnych nad jeziorem Techirgol w Eforii Północnej wspomagają specyficzne właściwości słonych wód jeziora oraz pobliskiego Morza Czarnego. Inne ważne miejscowości uzdrowiskowe to Baile Felix niedaleko Oradei) oraz Baile Herculane (znane już od starożytności).

Apteczka

W bagażu turystycznym koniecznie powinna znaleźć się podręczna apteczka. Jej podstawowe wyposażenie stanowią:

• środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe (np. Panadol, Aspiryna)

• środek przeciwalergiczny (np. Benadryl) -stosowany przy przeziębieniu, alergiach, ukąszeniach przez owady, oraz zapobiegający nudnościom w czasie jazdy. Ponieważ środki te mogą wywoływać otępienie, reagują też na alkohol, przyjmując je należy zachować szczególną ostrożność

• antybiotyki (Ciproxim, Bactrim, Amoxyclina, Metronidazol) – szczególnie przydatne, gdy przemierza się mniej uczęszczane szlaki turystyczne,- wydawane są tylko na receptę. Jeżeli jest się uczulonym na któryś antybiotyk, np. penicylinę, należy zawsze poinformować wcześniej o tym lekarza, aby zastąpił dany lek innym

• Peptobismol, Lomotil, Kodeina – na dolegliwości przewodu pokarmowego

• płyn nawadniający – zapobiegający odwodnieniu w czasie ostrej biegunki. Szczególnie przydatny, jeżeli podróżuje się z małymi dziećmi

• środki do odkażania ran – mogą być w płynie, sprayu, maści lub zasypce

• krem antyhistaminowy – zapobiegający podrażnieniu skóry, np. po ukąszeniu lub użądleniu przez owady; puder przeciwgrzybiczy – np. tlenek cynku

• bandaże, gaza opatrunkowa, plastry

• nożyczki, pinceta i termometr (uwaga: termometrów rtęciowych nie wolno przewozić w samolotach)

• środki odstraszające owady, olejek lub krem do i po opalaniu

Oczywiście antybiotyki, podobnie jak inne leki, powinny być przyjmowane tylko zgodnie z zleceniami lekarza, pod żadnym zaś pozorem nie wolno ich zażywać samemu. Należy pamiętać, aby zawsze przyjmować całą zaleconą serię antybiotyku, nawet jeśli wcześniej nastąpiła już wyraźna poprawa. Ponieważ tego typu leki przeznaczone są do zwalczania jedynie objawów choroby, dlatego w razie pojawienia się groźnych objawów ubocznych konieczne jest natychmiastowe ich odstawienie. W przeciwnym razie mogą poważnie zaszkodzić zdrowiu.

Kontrola stanu zdrowia przed podróżą

Przed wyruszeniem w dłuższą podróż należy zawsze skontrolować stan swego zdrowia, aby zapobiec później niemiłym niespodziankom. Dotyczy to zwłaszcza stanu uzębienia. Osoby noszące na co dzień okulary powinny zabrać ze sobą zapasową parę oraz, dodatkowo, zapasową receptę od okulisty.

Przyjmującym regularnie leki radzi się zabrać ze sobą wytaczającą ich liczbę, gdyż w lokalnych aptekach nie zawsze będą one dostępne. Jeżeli to konieczne, należy zabrać ze sobą receptę oraz opakowanie z podanym składem, aby w razie braku danego rodzaju leku uzyskać odpowiedni środek zastępczy. Najlepiej zawsze okazywać receptę, gdyż istnieją leki, które w jednej aptece są sprzedawane bez recepty, zaś w innej jest ona wymagana.

Podstawowe dolegliwości i schorzenia

Najczęstszym źródłem problemów ze zdrowiem są takie czynniki, jak wahania temperatury, wysokość i jazda środkami lokomocji. W przypadku wystąpienia objawów choroby najlepiej od razu udać się do lekarza.

Oparzenia słoneczne – Przebywając na terenach nasłonecznionych, szczególnie w górach, można bardzo łatwo nabawić się zapalenia skóry wywołanego szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Oparzenia grożą nawet wtedy, gdy niebo zakryte jest chmurami. Można się przed nimi ustrzec, stosując odpowiednie kremy i emulsje, zawierające substancje promieniochronne, oraz osłaniając części ciała, które są bardziej podatne na oparzenia, np. stopy. Kapelusz przeciwsłoneczny ochroni głowę i twarz, lecz dodatkowo nie zaszkodzi posmarować kremem nosa i ust. Niegroźne oparzenia smaruje się roztworem kalaminu.

Wyczerpanie organizmu – Odwodnienie i utrata soli mineralnych często prowadzą do do wyczerpania. Objawem niedoboru soli mineralnych w organizmie jest przemęczenie, ból i zawroty głowy oraz skurcze mięśni. Jeżeli wystąpiły już powyższe objawy, należy dostarczyć organizmowi brakujących soli, zażywając odpowiednie tabletki. Przyczyną odwodnienia są przede wszystkim wymioty i biegunka; wtedy też organizmu traci niezbędne do jego funkcjonowania sole mineralne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *