Tulcza

TULCZA

Stolica okręgu Tulcza to nowoczesne miasto przemysłowe, zamieszkane przez 90 000 ludzi. Naprawdę nie warto zatrzymywać się tu na dłużej niż kilka godzin.

W Tulczy (Tulcea) niełatwo o nocleg, lepiej więc nie zostawać tu na noc. Położenie miasta nad Dunajem oraz rozkład kursów NAVROM-u pozwalają zamknąć wizytę w kilku godzinach – zakładając, że przybędzie się tu przed 13.00 i jeszcze tego samego dnia złapie powrotny prom.

Mimo wszystko jeśli przyjdzie tu zanocować, nie ma powodów do paniki. Brzeg rzeki został oczyszczony i ukształtowany na nowo w ramach jednej z szeroko krytykowanych akcji systematyzowania inicjowanych przez Ceausescu w latach 80. Otoczenie byłoby nawet atrakcyjne, gdyby nie wyziewy aluminium.

Orientacja

Dworzec autobusowy, kolejowy i przystań NAVROM znajdują się obok siebie nad samym Dunajem. Najbardziej ożywioną częścią miasta jest nadbrzeżny bulwar, nieustannie pełen przechodniów i spacerowiczów. Promenada ciągnie się na wschodzie aż po hotel Delta. Nieco bardziej w głębi miasta leży Piata Civica, nowoczesne centrum Tulczy.

Przechowalnia bagażu na stacji kolejowej jest czynna codziennie od 6.45 do 23.00.

Informacje

Biura turystyczne – Agentia de Tuirism (tel.511607; pn.-pt. 10.00-17.00), strada Isaccei 4, pośredniczy w wynajmowaniu kwater prywatnych (10 $ od osoby), a w okresie od połowu maja do września ma w swej ofercie wycieczki łodzią po ujściu Dunaju (od 40 $).

Poczta i telekomunikacja – Urząd pocztowy i centrala telefoniczna mieszczą się przy strada Babadag, koło Piata Civica. W dni powszednie otwarte są od 9.00 do 20.00. w soboty od 9.00 do 18.00.

Numer kierunkowy do Tulczy:040.

Biura podróży – Od połowy maja do września w Eurodelta (tel.516604, fax 515032), strada Isaccei 1, naprzeciwko hotelu Delta, można wymienić obcą gotówkę (ale nie czeki podróżne), a także wykupić udział w jednodniowej wyprawie łodzią z Tuilczy (50 $, łącznie z posiłkiem w Crisanie) lub też kosztowniejszej wycieczce kilkudniowej.

Automobil Clubul Romżn (tel.515151), strada Garii 7, świadczy usługi dla zmotoryzowanych i organizuje wycieczki łódką za około 45 $.

Zwiedzanie

Na trasie spacerów brzegiem rzeki, na wzgórzu Citadel na wschodnim krańcu miasta, wznosi się Pomnik Niepodległości (1904). Prowadzi tu, rozpoczynająca się za hotelem Egreta, strada Gloriei. Poniżej mieści się niezbyt ciekawe Muzeum Historyczne, widoki są za to imponujące. Wracając do centrum ulicą Independentei, warto zwrócić uwagę na minaret meczetu Azizie (1863).

W Muzeum Historii Naturalnej i Akwarium, strada Progresului 32, za kinem Patria, zgromadzono kolekcję ryb żyjących w Dunaju oraz szczegółowe ekspozycje dotyczące fauny i flory regionu delty. Przed kościołem greckim naprzeciwko muzeum stoi pomnik ku pamięci mieszkańców poległych w czasie rewolucji 1989 roku.

Noclegi

Kemping – W mieście obowiązuje zakaz biwakowania, konsekwentnie egzekwowany przez policję. W ostateczności można przepłynąć na drugą stronę Dunaju kursującym co godzinę promem, pójść w dół za strumieniem i rozbić namiot nad rzeką, kilometr lub dwa za plażą. Trzeba będzie ścierpieć wałęsające się bezpańskie psy i przechodzących tędy rano ludzi.

Kwatery prywatne – Agentie de Turism, strada Isaccei 4, organizuje noclegi po 10 $ od osoby. Informacje o pokojach prywatnych czasami miewa także małe biuro turystyczne w hotelu Europolis, strada Pacii 20.

Hotele – Ceny noclegów w Tulczy są wygórowane – w najtańszym hotelu Europolis (tel.512443), strada Pacii 20, za jedynkę płaci się 30 $, a za dwójkę 43 $. Ma on też dwa pokoje jednoosobowe po 20 $, ale trzeba o nie odpowiednio uprzejmie poprosić.

Z dwóch wielopiętrowych hoteli tańszy jest Egreta (tel.517103), przy strada Pacii 1, choć nie jest to żadna rewelacja – pokoje jedno- i dwuosobowe kosztują odpowiednio 38 i 50 $. W hotelu Delta (tel.514720), strada Isaccei 2, ceny za wszystkie pokoje wynoszą 45 lub 60 $, łącznie ze śniadaniem. Można tu skorzystać z karnetów hotelowych.

Gastronomia

Calypso, przy strada Babadag, na południowy zachód od poczty, niedaleko synagogi, to atrakcyjna prywatna restauracja, oferująca świetną kuchnię przy umiarkowanych cenach (2-4 $). Menu także w języku angielskim.

Latem przyjemnie jest coś zjeść i wypić na tarasie restauracji Delta Tour, na wysepce na jeziorze Ciuperca, niedaleko dworca kolejowego.

Zapasy sera, warzyw i owoców można zrobić na targu spożywczym, przy końcu strada Pacii, 100 m za hotelem Europolis.

Podróż

Autobus – Istnieje codzienne bezpośrednie połączenie z Tulczy do Buzau (198 km) w Mołdawii. Wśród innych autobusów wyjeżdżających z Tulczy pięć jeździ do Konstancy (123 km), jeden do Braiły (93 km) i jeden do Bukaresztu (263 km). Bezpośrednie kursy do Jass zawieszono, więc nie pozostaje nic innego, jak wsiąść w autobus wyruszający o 7.20 do Husi (3,50 $, 7 godz.) i tam złapać autobus do Jass o 15.30 (1 $, 2 godz.). Godziny odjazdu są wymienione przy stanowiskach, lecz warto upewnić się w informacji. Bilety na dalekie trasy można zakupić z pięciodniowym wyprzedzeniem.

Pociąg – Cztery pociągi osobowe przyjeżdżają tu z Konstancy przez Medgidię (179 km, 4 godz.). Pięć godzin jedzie kursujący codziennie ekspres z Dworca Północnego w Bukareszcie (335 km). Podróż nocnym pociągiem osobowym z Bukaresztu będzie znośna, o ile wykupi się bilet pierwszej klasy i zajmie wcześniej miejsce. Przedsprzedażą biletów kolejowych zajmuje się biuro CFR przy strada Babadag, naprzeciwko Piata Civica, otwarte od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00.

Prom – Udając się do Suliny, dobrze jest przybyć do Tulczy około 12.00 i szybko ustawić się w kolejce na przystani NAVROM po bilet na prom odpływający o 13.30.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.