Sybin

Noclegi

Kemping – W rejonie Sybina czynne są dwa kempingi. Najbliższy to Popas Turistic (tel.422831; VI-IX) za restauracją Hanul Dumbrava, 4 km na południowy zachód od miasta (dojazd bezpośrednio na miejsce trolejbusem #T1 z dworca kolejowego). W sfatygowanych domkach są 204 jedno- i dwuosobowe pokoje (11 $). Za rozbicie namiotu na ocienionym trawniku płaci się 4,50 $. Miejsca jest mnóstwo, gorzej z zapleczem sanitarnym – zamknięte natryski i umywalnie od kilku lat służą jako magazyny i nic nie zapowiada, żeby kiedykolwiek miały wrócić do swej pierwotnej funkcji.

14 km na północ od Sybina, przy linii kolejowej do Copsa Mica, leży Baile Ocna Sibiului, z wielkim kempingiem w lesie. Znajduje się on zaraz obok stacji, na której zatrzymują się wszystkie pociągi. Liczne naturalne jeziorka i osobliwości geologiczne przyciągają do Ocna Sibiului wielu amatorów kąpieli.

Kwatery prywatne – Biroul de Cazari EXO (tel.217971; pn.-pt. 14.00-19.00), w pasażu przy strada Nicolae Balcescu, w pobliżu strada Mare, oferuje prywatne pokoje w cenie 9 $ od osoby; trzeba szukać napisu „rooms – camere de inchiriat”.

Hotele – centrum – Przy pierwszej przecznicy poniżej Żelaznego Mostu zaprasza Hotel La Podul Minciuniloi (tel.217259), niewielki, trzypokojowy pensjonat przy strada Azilului 1 (13/18 $ za jedynkę/dwójkę). Podobnie jest w trzypokojowym hotelu Halemadero (tel.212509), strada Masarilor 10, z widokiem na przyjemny ogród i patio (16/22 $). Obok czynny jest bardzo miły bar.

Najbarwniejszą historię ma w Sybinie trzygwiazdkowy Imparatul Romanilor (tel.216500), przy strada Nicoale Balcescu 4. Założony w 1555 r. jako La Sultnul Turcilor, po wizycie w 1773 r. habsburskiego cesarza Józefa II zmienił nazwę na imparatul Romanilor. Wszystkie pokoje są z łazienkami i kolorową TV w cenie 35/58 $. Przyjmuje się karty Visa i MasterCard.

Innym urocznym zabytkiem jest hotel Bulevard (tel.216060), Piata Unirii 2-4, gdzie nocleg kosztuje 24/38 $.

Pobliski 15-piętrowy Continental (tel.218100), calea Dubravii 2-4, niedawno odnowiony, jest nastawiony głównie na obsługę podróżujących biznesmenów. W każdym pokoju (39/61 $) znajduje się telefon z bezpośrednim wyjściem na miasto i kolorowy telewizor.

Hotele – na południe od centrum Sporo hoteli znajduje się obok stadionu miejskiego, kilka przecznic na południe od Continentalu (przejazd taksówką z dworca kolejowego kosztuje 1,50 $). Największy z nich to ponury ośmiopiętrowy hotel Parc (tel.424455), strada Scoala de Inot 3, z pokojami o stanowczo zbyt wygórowanych cenach (30/38 $).

Lepiej zdecydować się na nowoczesny trzypiętrowy hotel Sika (n/fax 217945), strada Alcoa Eminescu 1, 30 m w prawo od hotelu Parc. Pokoje z oknami wychodzącymi na cichy park kosztują tu 16/23 $.

Najbardziej opłacalny w tej części miasta byłby nocleg w starym dwupiętrowym hotelu Sport (tel.422472), strada Octavian Goga 2, na wschód od hotelu Parc. Płaci się tu 4 $ od osoby, ale pokoje są często rezerwowane dla grup sportowców.

Gastronomia

W Sybinie nie ma prywatnych lokali gastronomicznych, co oznacza, że turysta jest często zdany na restauracje hotelowe. W restauracji w imparatul Romanilor jest nieco duszno, ale niektórzy chwalą sobie tamtejsze jedzenie.

Na śniadanie w dni powszednie można się wybrać do Lacto Bar Uliacul, strada Nicolae Balcescu 18 (chyba że komuś nie odpowiada konsumowanie na stojąco mamałygi i jogurtu). Restauracja Mara, strada Nicolae Balcescu 21, to małe, ciche bistro z wypisanym po angielsku menu. Niezłe jest tu wszystko z wyjątkiem wołającego o pomstę do nieba spaghetti.

Warzywa i owoce można kupić na targu na Piata Cibin, na północny wschód od strada Masarilor, niedaleko hotelu Halemadero.

Rozrywki

W Agentia Teatrala, strada Balcescu 17, udzielają informacji o repertuarze Filharmonii, znajdującej się przy strada General Magheru, oraz Teatru Państwowego im. Radu Stanca, w pobliżu Piata Unirii. Disco Bar Mega Vox, na dole Domu Kultury (Casa de Cultura; wejście z tyłu budynku), przed hotelem Continental, w letnie weekendy organizuje popularne dyskoteki.

Zakupy

W SurMont Sports (pn.-pt. 9.00-17.00), strada Avram Iancu 25, można się zaopatrzyć w namioty, liny do wspinania i pojemniki na napoje, a także mapy turystyczne w dużym wyborze (niektóre na sprzedaż, inne tylko do wglądu).

Think Pink w Magazinul Dumbrava, naprzeciwko hotelu Continental, sprzedaje wysokiej jakości odzież sportową po cenach zachodnich.

Kto lubi oryginalne nakrycia głowy, nie rozczaruje się w sklepie bez nazwy przy strada 9 Mai (pn.-pt. 10.00-13.00), skąd można wyjść na przykład w czapce konduktora CFR albo w… tureckim fezie.

Podróż

Pociąg – Z Sybina kursuje siedem pociągów dziennie do Braszowa (149 km), trzy do Aradu (254 km, 5 godz.), jeden poranny ekspres do Kluża (198 km), jeden popołudniowy ekspres do Timisoary, siedem osobowych do Copsa Mica (45 km, 1 godz.), pięć ekspresów do Bukaresztu (335 km, 6 godz.) i jeden nocny pociąg do jass. Od połowy czerwca do połowy września jeździ bezpośredni pociąg do Mangalii. Do Sighisoary (95 km) czasem trzeba się przesiadać w Copsa Mica lub Medias, a do Alba Iulia (92 km) w Vintu de Jos.

Autobus – Z dworca autobusowego – obok kolejowego – odjeżdża m.in. jeden popołudniowy autobus do Sighisoary (92 km) oraz kilka do Medias, gdzie można łapać dalsze połączenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *