SINAIA
Ten bardzo znany ośrodek narciarski leży w wąskim gardle doliny rzeki Prahova na wysokości 800-930 m n.p.m., u podnóża porośniętych jodłami gór Bucegi.
Już w XVII w. powstał tu klasztor, ale miejscowość stała się modna dopiero za sprawą króla Karola I, który w 1870 r. wybrał ją na swą letnią rezydencję.
W 1879 r. pociągnięto linię kolejową z Bukaresztu i wkrótce zaczęła tu ściągać śmietanka towarzyska ze stolicy, stawiając sobie pośród drzew na zboczach imponujące rezydencje i wille. Do 1920 r. przełęczą Predeal, nieco na północ od Sinai, biegła granica węgiersko-rumuńska.
Z powodów praktycznych region ten znalazł się w części poświęconej Transylwanii, chociaż częściowo należy do Wołoszczyzny.
Orientacja i informacje
Stacja kolejowa znajduje się dokładnie poniżej centrum. Wychodzi się z niej po schodach po drugiej stronie ulicy na ruchliwy bulevardul Carol I. Po lewej widać hotel Montana i stację kolejki linowej, a wyżej po prawej – klasztor i pałace. Przechowalnia bagażu na stacji kolejowej jest czynna całą dobę.
Kierunkowy do Sinai: 044.
Biura turystyczne – Biroul de TUrism (pn.-pt. 8.00-20.00, sb. 9.00-14.00, nd. 9.00-12.00), strada Octavian Goga 9-11, naprzeciwko Villa Parc, podobno sprzedaje mapy turystyczne gór Bucegi, ale w rzeczywistości jego urzędniczki nie bardzo wiedzą, co to jest prawdziwa mapa turystyczna.
SurMont Sports, kilka domów dalej, oferuje schematyczne mapy gór, narty, namioty i sprzęt turystyczny z importu.
Pieniądze – Jedynym miejscem, gdzie wymieniają czeki podróżne, jest Banca Comerciala Romana przy bulevardul Carol I, zaraz za hotelem Montana (pn.-pt. 8.00-11.00).
Zwiedzanie i wypoczynek
Ze stacji kolejowej wychodzi się po schodach, skręca w lewo i zaraz w prawo na strada Octavian Goga, która -minąwszy Villa Parc – skręca przy kasynie w lewo. Po schodach można stąd dojść do klasztoru Sinaia, nazwanego tak od biblijnej góry Synaj, z której fundator przywiózł kamień węgielny pod budowę tutejszego monastyru. Na lewo od wielkiej cerkwi z 1846 r. stoi starsza świątynia z 1695 r., ozdobiona oryginalnymi freskami. Obok tej pierwszej czynne jest nieduże muzeum historyczne.
Zaraz za klasztorem zaczyna się wiodąca przez park droga do zamku Peles (1883), dawnego pałacu królewskiego, zamienionego za czasów Ceausescu w prywatną rezydencję dla komunistycznych aparatczyków. Wstęp dla Rumunów kosztuje 2,50 $, dla cudzoziemców – dwa razy tyle. Główną budowlę, zwieńczoną spiczastymi wieżami i wieżyczkami, wzniesiono w stylu niemieckiego renesansu, wzbogaconego elementami orientalnymi, dla pruskiego księcia Karola I, pierwszego króla Rumunii (panował w latach 1866-1914). W weekendy kolejka chętnych do zwiedzania bywa bardzo długa, ale wspaniałe wnętrza naprawdę warto zobaczyć. Jest to jeden z najpiękniejszych zamków w całym kraju.
O kilkaset metrów od głównego pałacu stoi mniejszy „pseudośredniowieczny” pałac Pelisor. Zbudowano go dla syna Karola I, Ferdynanda, a ozdobiła go w stylu secesyjnym królowa Maria. Wstęp kosztuje 2 $. Pelisor, Peles i klasztor są zamknięte w poniedziałek i wtorek.
Sinaia to świetna baza do pieszych wypadów w góry Bucegi. Nawet bardzo nieruchliwe osoby są w stanie wyjechać kolejką linową spod hotelu Montana na Cota 1400 (stacja koło hotelu Alpin) i dalej kolejką lub wyciągiem narciarskim na Cota 2000 (koło schroniska Miorita). Bilet na całą trasę kosztuje w jedną stronę 6 $; kolejki powinny być czynne wt.-nd. 8.00-15.45, chociaż jesienią 1997 r. drugą z nich oddano do remontu.
Noclegi
Kemping – Najbliższy znajduje się w Izvorul Rece, 4 km na południe od centrum Sinai, ale z przystanku na bulevardul Carol I, za hotelem Montana, jeżdżą tam tylko trzy autobusy dziennie.
Kwatery prywatne – Najlepiej pokręcić się kilka minut po stacji kolejowej -chętni do wynajęcia pokoju (6-9 $ od osoby) zgłoszą się sami.
Hotele – Najtańszy jest Villa Parc (ir313856), przy strada Octavian Goga, 50 m przed hotelem Pałace. Jedynka/dwójka kosztuje tu 8/12 $.
W eleganckim hotelu Pałace (tel.312051), strada Octavian Goga 4, założonym w 1911 r., za pokój z łazienką płaci się 44/60 $. Przyjmowane są kupony hotelowe (sprzedawane w recepcji).
W wysokim hotelu Montana (tel.312751), przy bulevardul Carol I, koło kolejki linowej, jedynka/dwójka z łazienką kosztuje 18/30 $.
Podróż
Sinaia leży przy linii kolejowej Bukareszt-Braszów – 126 km od pierwszego i 45 km od drugiego. Zatrzymują się tu wszystkie ekspresy oraz liczne pociągi lokalne jeżdżące do Busteni (8 km), Predealu (19 km) i Braszowa.