Sighisoara

SIGHISOARA

Sighisoara (po niemiecku Schassburg, po węgiersku Segesvar), gdzie przyszedł na świat książę Wład Palownik, to fantastycznie zachowane średniowieczne miasto położone pośród pięknych wzgórz. Zupełnie niezniszczone mury miejskie, z aż jedenastoma wieżami obronnymi, otaczają strome brukowane uliczki, wzdłuż których stoją XVI-wieczne kamienice i nie nadgryzione zębem czasu kościoły. Przejeżdżają tędy wszystkie pociągi z Bukaresztu do Budapesztu (przez Oradeę), kto więc jest tak głupi, że nie zdecyduje się tu wysiąść, niech przynajmniej popatrzy przez okno na las wieżyczek nad tarasową zabudową miasteczka. Wielu podróżników uznało Sighisoarę za swe ulubione miasto w Rumunii.

Orientacja

Z dworca kolejowego do centrum idzie się ulicą Garii na południe do radzieckiego cmentarza wojskowego, gdzie trzeba skręcić w lewo, w stronę wielkiej jasnej cerkwi. Tam przejść po kładce nad rzeczką Tirnava Mare i dalej ulicą Morii w lewo aż do Piata Hermann Oberth i starego miasta. Przy odchodzącej od placu strada 1 Decembrie znajduje się wiele instytucji obsługujących turystów.

Przechowalnia bagażu na głównym peronie dworca jest czynna całą dobę.

Informacje

Biuro turystyczne OJT (pn.-pt. 8.00-15.15, sb. 10.00-12.00), przy strada 1 Decembrie 10, obok hotelu Steaua, oferuje kwatery prywatne i informacje o autokarach na Węgry i do Niemiec (raz w tygodniu).

Pieniądze – Główne biuro BANC (pn.-pt. 10.00-13.00), przy strada 1 Decembrie 39, wymienia czeki podróżne i wypłaca gotówkę posiadaczom kart Visa. Oddział w cytadeli, Piata Cetatii 6, jedynie wymienia waluty obce. Lepsze kursy proponują kantory przy strada 1 Decembrie.

Poczta i telekomunikacja – Centrala telefoniczna na Poczcie Głównej, przy Piata Hermann Oberth, jest czynna codz. 7.00-20.30. Kierunkowy do Sighisoary: 065.

Zwiedzanie

Pierwszą wieżą widoczną nad Piata Hermann Oberth jest wysoka Wieża Zegarowa przy Piata Muzeului (zegar z 1648 r. wciąż pokazuje dokładny czas, co godzinę zaś przedstawia mały spektakl z paradującymi drewnianymi figurkami). Wewnątrz tej XIV-wiecznej budowli mieści się muzeum (zamkn. w pn.) z bardzo dobrą kolekcją fotografii z czasów I wojny światowej, makietą miasta, a przede wszystkim z licznymi starymi przedmiotami codziennego użytku. Z galerii na górze roztacza się urzekający widok miasta -wąskie uliczki, spiętrzone szczyty kamieniczek, czerwone dachy – oraz panorama okolicznych wzgórz. Obok wieży stoi XV-wieczny Biserica Manastirii (kościół klasztorny), z wiszącymi po obydwu stronach nawy orientalnymi dywanami. Niestety, kościół jest najczęściej zamknięty.

Po przeciwnej stronie Piata Muzeului wznosi się doskonale zachowany dom, w którym w 1431 r. urodził się Wład Palownik. Obecnie mieści się tu restauracja Cetatea.

W kamienicy między restauracją a wieżą zegarową znajduje się jeszcze jedno muzeum z zabytkową bronią palną i niewielką ekspozycją poświęconą Drakuli, w chwili pisania zamknięte z niewiadomych powodów.

Sercem starej Sighisoary jest Piata Cetatii, któremu uroku przydają ławeczki i piękne zabytkowe domy. Od placu odchodzi w lewo strada Scolii, a od niej zadaszone schody (1642) o 172 stopniach, wiodące do gotyckiego Bergkirche (1345), z freskami przedstawiającymi rycerzy wybawiających damy z opresji. Aktualnie kościół przechodzi renowację, której koszt (5 mln marek) pokrywa miasto Monachium.

Warto przyjrzeć się bliżej niemieckim nagrobkom w kościele i na przyległym cmentarzu; w weekendy można tu czasem spotkać starszych mieszkańców pochodzenia niemieckiego, składających świeże kwiaty na grobach. Ci potomkowie dawnych saskich osadników posługują się osobliwym niemieckim dialektem.

Noclegi

Kemping – Najbliższe pole namiotowe znajduje się na wzgórzu powyżej miasta, ale z dworca kolejowego idzie się tam aż pół godziny: na wschód wzdłuż torów do mostu, potem przez tory i w lewo drogą pod górę. Przy jej końcu stoi restauracja Dealul Garii (tel.771046), obok której można rozbić namiot za 3 $ lub wynająć dwuosobowy domek za 10 $.

Lepszy jest kemping w Hula Danes (tel.771052), ale znajduje się 4 km za miastem, przy drodze do Mediaj. Kursuje tam dziennie 11 autobusów oznakowanych „Cris” – z dworca (autogara) obok stacji kolejowej. Dwuosobowy domek kosztuje 9 $.

Kwatery prywatne – Biuro turystyczne OJT, przy strada 1 Decembrie 10, dysponuje listą pokoi prywatnych w cenie 10 $ od osoby. Kręcąc się po mieście, podróżnicy wyglądający na cudzoziemców mogą spotkać się z tańszą ofertą złożoną osobiście przez właściciela kwatery – ponieważ Sighisoara zyskała ogromną sławę wśród turystów, coraz więcej mieszkańców decyduje się na wynajem pokoi.

Hotele – Najlepsze noclegi oferuje nowiutki hotel Chic (tel.775901), dokładnie naprzeciwko dworca kolejowego. Każda z pięciu dwójek kosztuje tu 10 $ bez łazienki i 18 $ z łazienką.

W wygodnym dwugwiazdkowym hotelu Steaua (strada 1 Decembrie 12, tel.771594, fax 771932), który przyjmuje kupony hotelowe, jedynka/dwójka/trójka z łazienką kosztuje 18/30/43 $ (bez kuponów). Latem mają tu zwykle komplet gości, wskazane są więc wcześniejsze rezerwacje.

Gastronomia

Wielbiciele Drakuli zapewne nie ominą restauracji Cetatea w dawnym domu Włada w obrębie twierdzy. Na piętrze znajduje się tu niezła restauracja, a na dole piwiarnia (berarie). Miła obsługa, dania powyżej przeciętnej i do tego nie bardzo drogo.

Pizzeria Perlą, strada 1 Decembrie, zaprasza na pizzę i potrawy z makaronu w dużym wyborze. To jeden z niewielu lokali w Sighisoarze czynnych aż do 23.00 (zimą do 21.00).

W Boema, na podwórku przy strada Scolii, można coś zjeść i napić się piwa pod gołym niebem. W menu dominuje pizza i dania mączne. Jest też niezły wybór ciastek.

Na targu przy strada Tirnavei sprzedaje się codziennie w dużym wyborze owoce, warzywa i sery.

Rozrywki

W Super Sound Disco, przy strada 1 Decembrie, naprzeciwko poczty, odbywają się w weekendy dyskoteki, a na patio można się w nocy napić piwa.

W małym i ciasnym kinie Lumina, strada 1 Decembrie, przy Soseaua Mihai Viteazul, wyświetlane są filmy w wersji oryginalnej (głównie amerykańskie).

Podróż

Biuro CFR (pn.-pt. 10.00-18.00), przy strada 1 Decembrie 2, sprzedaje bilety kolejowe na pociągi krajowe i międzynarodowe. W Sighisoarze zatrzymują się wszystkie pociągi kursujące między Bukaresztem (przez Braszów) a Klużem. Do Sybina (95 km) trzeba się przesiadać w Medias lub Copsa Mica. Z sąsiedniego dworca autobusowego odjeżdża – wcześnie rano – tylko jeden autobus do Sybina (92 km) i jeden do Fagarasu (86 km). Biuro turystyczne OJT udziela informacji o cotygodniowych autokarach do Niemiec i na Węgry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *