Główne atrakcje

GŁÓWNE ATRAKCJE

Muzea i galerie

Muzeum Archeologiczne w Konstancy posiada jedną z najlepszych w Europie Wschodniej kolekcję wyrobów greckich i rzymskich. Muzeum etnograficzne w Klużu, Muzeum Technik Ludowych w Sybinie oraz Muzeum Wsi w Bukareszcie znakomicie prezentują rumuńską kulturę ludową. Najstarsze i najbogatsze zbiory sztuki mieści Muzeum Bruckenthala w Sybinie. Ekspozycje Muzeum Dunaju mają charakter przyrodniczy i historyczny, a dodatkową atrakcją jest akwarium z żyjącymi w Dunaju rybami.

Zamki

Zwykle wszyscy chcą zobaczyć gotycki zamek w Branie (nawet jeśli wiedzą, że historyczny książę Drakula tam nie mieszkał), ale nie należy zlekceważyć zamku w pobliskim Risnovie. Wytrwali podróżnicy i tropiciele Włada Palownika na pewno dołożą wszelkich starań, by dotrzeć do górujących nad przepaścistym wąwozem ruin jego prawdziwej siedziby w Poienari. Twierdza Hunedoara jest niewątpliwie najwspanialszą budowlą gotycką w kraju, ale wrażenie psują stojące obok zakłady przemysłowe. W Sinai znajduje się rezydencja królewska Hohenzollernów, pochodzący z końca XIX wieku pałac Peles, o architekturze jakby żywcem przeniesionej z Bawarii.

Miasta historyczne

Wszystkie godne obejrzenia średniowieczne miasta – Sighisoara, Sybin, Braszów i Kluż-Napoka – leżą w Transylwanii, czyli Siedmiogrodzie (ze słynnych siedmiu grodów zachowała się właśnie ta czwórka, przy czym najbardziej średniowieczny charakter ma pierwsze z nich). Oradea to eleganckie XIX-wieczne miasto habsburskie w obwodzie Crisana.

Obiekty sakralne

Najcenniejsze zabytki architektury sakralnej to prawosławne cerkwie i monastyry oraz ufortyfikowane kościoły protestanckie, wznoszone na modłę późnego niemieckiego gotyku. Z tych ostatnich największe wrażenie robi otoczony potrójną linią murów obronnych i baszt kościół w Biertanie. Warto też zajrzeć do podobnych obiektów w wioskach Prejmer i Harman, choćby po to, by przekonać się, jak bardzo przypominają krzyżackie budowle w Polsce. (Znak pelikana rozdzierającego sobie pierś nieobcy jest także Siedmiogrodowi, tyle że tamtejsi władcy dość szybko przepędzili Zakon NMP ze swoich ziem).

Grzechem byłoby nie zobaczyć zdumiewająco pięknej cerkwi w Curtea de Arges, arcydzieła stylu typowego dla Wołoszczyzny. Inne ciekawe cerkwie znajdują się w Dealu koło Tirgowiste, w Voronetu (obiekt uznany przez ekspertów ONZ za zabytek najwyższej klasy światowej), w Humorze, Moldovity i Suczewicy.

BIURA TURYSTYCZNE

Nadzór nad rumuńską turystyką sprawuje rządowa agencja ONT Carpati. W jej biurach można otrzymać darmowe broszury, ale nie należy oczekiwać, że pomogą zminimalizować wydatki. Ich zadaniem jest zarabianie na turystach. Nie warto też liczyć na zakup map w jej placówkach czy wyczerpującą informację w języku innym niż rumuński czy łamany francuski.

Regionalne biura turystyczne Officiul Judetean de Turism (OJT) bywają bardziej pomocne, ale nastawione są głównie na obsługę turystów rumuńskich. Czasem służą naprawdę rzetelną radą, a czasem po prostu odsyłają do najbliższego hotelu pierwszej kategorii.

Równie trudno przewidzieć skutek wizyty w biurze Agenda de Turism Intern (ATI). Specjalizują się w turystyce krajowej, czasem zamawiają kwatery prywatne czy jednodniowe wycieczki. Jest to jedyne miejsce, gdzie można dostać plany miast (plan orasului) czy mapy okręgów (harta judetean), ale nie turystyczne mapy gór.

Studenckie biuro podróży, Biroul de Turism Pentru Tineret (BTT), nie ma żadnych ofert dla podróżujących indywidualnie zagranicznych studentów (pozostałość polityki dawnego reżimu). Wyjątkowo pomaga w znalezieniu miejsc noclegowych lub przynajmniej odsyła do podlegających mu (tanich) hoteli BTT.

ACR, agencja podróży Rumuńskiego Automobilklubu (Automobil Clubul Roman), ma swe oddziały w kilkunastu hotelach w całym kraju. Pracownicy rezerwują miejsca w droższych hotelach i udzielają podstawowych informacji dla turystów zmotoryzowanych, i nie tylko. Zwykle można u nich otrzymać nieodpłatnie mapę głównych dróg.

Po 1989 r. zaczęły powstawać liczne prywatne biura turystyczne, ale zajmują się one przede wszystkim organizowaniem wyjazdów wakacyjnych dla Rumunów. Niektóre z nich rezerwują prywatne pokoje i wycieczki, i to dużo taniej niż ONT.

LEGITYMACJE ZNIŻKOWE

Przydatne mogą być jedynie legitymacje studenckie i młodzieżowe. Schronisk młodzieżowych w Rumunii nie ma, a karnet kempingowy nie obejmuje tego kraju Międzynarodowa Legitymacja Studencka, nazywana ISIC od angielskiej nazwy International Student Identity Card, jest powszechnie respektowanym dokumentem potwierdzającym tożsamość studenta i ucznia szkoły średniej. Dokument ten upoważnia do zniżek w muzeach, teatrach, kinach, na kolei, promach, w autobusach, niektórych hotelach i na kempingach.

O zniżki na legitymację ISIC należy pytać zawsze i wszędzie, nawet jeśli brak stosownych wywieszek. Posiadacze legitymacji mogą również korzystać z telefonicznej linii pomocy (jej pracownicy udzielają porad prawnych, medycznych i finansowych) oraz mają prawo do zakupu specjalnego ubezpieczenia. Po opłaceniu składki w wysokości 10 $ zostają ubezpieczeni od kosztów leczenia na kwotę gwarancyjną 3000 $. Legitymację – zachowującą ważność od momentu wykupienia do 31 grudnia bieżącego roku – można uzyskać na podstawie ważnej legitymacji studenckiej lub uczniowskiej (potrzebne jest jedno zdjęcie). Koszt wystawienia dokumentu wynosi 19 zł.

Międzynarodowa Legitymacja Nauczycielska (ITIC) uprawnia do podobnych, choć skromniejszych zniżek, w praktyce jednak nie zawsze bywa respektowana. Wydają ją biura turystyki Związku Nauczycielstwa Polskiego Logostur i biura Almaturu na podstawie ważnej legitymacji nauczycielskiej. Kosztuje ona 30 zł i obejmuje ubezpieczenie od kosztów leczenia (do kwoty 37 500 zł) oraz od następstw nieszczęśliwych wypadków (do kwoty 25 000 zł).

Osoby poniżej 26. roku życia, które nie są studentami, mogą skorzystać z legitymacji młodzieżowej International Youth Travel Card, zwanej też kartą GO 25, którą wydaje FIYTO (Federation of International Youth Travel Organization). Kosztuje ona 25 zł, upoważnia do podobnych zniżek jak karta ISIC i wydawana jest przez biura Almaturu. W przypadku karty Go 25 jej posiadacze objęci są ubezpieczeniem od kosztów leczenia (do kwoty 25 000 zł) oraz od następstw nieszczęśliwych wypadków (do kwoty 12 500 zł).

Europejska karta młodzieżowa Euro <26 to karta rabatowa, której posiadaczem może zostać każda osoba w wieku 15-26 lat. Wykupić ją można w sieci 300 punktów na terenie Polski, m.in. w placówkach Orbisu, sklepach Tonsilu, na uczelniach oraz bezpośrednio w biurze polskiego wydawcy karty: Gdańskiej Fundacji Integracji Europejskiej, Gdańsk, ul. Długi Targ 11/13; tel./fax 058/3016322, 3017195. Koszt wykupienia karty wynosi 29 zł, ważna jest przez 1 rok od daty wydania. W Rumunii karta nie daje praktycznie żadnych zniżek, jedyną korzyścią z jej posiadania jest ubezpieczenie turystyczne, które gwarantuje pokrycie kosztów leczenia, następstw nieszczęśliwych wypadków oraz transportu medycznego. W razie wystąpienia zdarzenia objętego ubezpieczeniem należy zadzwonić pod bezpłatny numer telefonu podany na karcie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *