Bukareszt – Podróż – Komunikacja

Bukareszt – Podróż – Komunikacja

Samolot

Rumuńskie państwowe linie lotnicze, TAROM, mają w Bukareszcie dwa główne biura. Oddział krajowy mieści się obok Galerii Emond na piata Victoriei, a międzynarodowy ponad siedzibą CFR na strada Domnija Anastasia. Kilka razy w tygodniu, przez cały rok, samoloty TAROM-u latają z Bukaresztu do Aradu, Kluża, Jassów, Oradei, Satu Mare, Sybina, Suczawy i Timisoary. Latem odbywają się też loty do Konstancy i Tulczy. Ceny wymieniono w Komunikacja ; nie ma co liczyć na okazyjne stawki.

Przy bulevardul Nicolae Balcescu i bulevardul Magheru można znaleźć biura międzynarodowych linii lotniczych, m.in. LOT-u (tel.6592575). Kilka przedstawicielstw skupionych jest przy strada Batistei niedaleko konsulatu amerykańskiego, np. Air Moldova (tel.3121258) i Balkan Air (tel.3120711).

Informacje o lotach na lotnisku Otopeni (na przykład na temat opóźnień) tel.2120138, na lotnisku Baneasa tel.6330030. Sklepy i restauracje na lotnisku Otopeni są absurdalnie drogie i przyjmują tylko dolary, warto mieć to na uwadze, zanim odda się bagaż i przejdzie przez kontrolę paszportu.

Autobus

Rozmaite biura podróży na placu pomiędzy Dworcem Północnym a hotelem Cerna oferują bilety na codzienne połączenia do Stambułu (804 km, 14-22 godz., 30 $ w jedną stronę), Sofii (512 km, 8-14 godz., 11 $ w jedną stronę), Budapesztu (873 km, 18-26 godz., 18 $), Aten (1374 km, 28-35 godz., 45 $), Kiszyniowa w Mołdawii (po rum. Chisinau; 591 km, 15-18 godz., 12 $), Warszawy (1650 km, 2 dni, 28 $) oraz do innych miast. Przed zakupem biletu dobrze jest porównać ceny (lub targować się!). Trzeba oczywiście pamiętać, żeby zabrać w podróż odpowiedni zapas prowiantu.

Należy też dowiedzieć się, jakie formalności obowiązują przy wjeździe do danego kraju, ponieważ reprezentant przewoźnika na pewno nie poinformuje o tym nie pytany. Podróż do Stambułu będzie bez wątpienia wyczerpująca, jako że Rumuni i Turcy nie potrafią się obejść bez papierosa i zagłuszają wszystko swoją ulubioną muzyką; w dodatku autobusy nie zawsze są w zimie ogrzewane. Połowę czasu spędza się w kolejkach na granicy albo na popasach.

Pociąg

Prawie wszystkie pociągi pośpieszne i wiele osobowych przejeżdżają przez Dworzec Północny (Gara de Nord) lub kończą na nim bieg. Na Gara Besarab (długi budynek na północny zachód Dworca Północnego) przyjeżdżają tylko nieliczne pociągi osobowe, nie objęte rezerwacją: z Braszowa, Krajowej, Pitejti, Sybina, Suczawy, Timijoary i in. (również wyjeżdżają z tego dworca).

Niektóre pociągi krajowe z Fetesti i Konstancy przyjeżdżają na dworzec Bucuresti-Obor, położony na wschód od centrum. Czasem Gara Baneasa, w północnej części miasta, obsługuje połączenia osobowe ze Snagova i niektóre sezonowe pośpieszne z Mangalii. Wszystkie pociągi osobowe z Giurgiu przyjeżdżają do Gara Progresul, na południowym krańcu Bukaresztu (tramwaj #12 kursuje do Gara Besarab).

Na Dworcu Północnym trzeba zwrócić uwagę na małe tabliczki przy okienkach kasowych – na tabliczkach podane są miejscowości, do których bilety można nabyć w danej kasie. Bilety na pierwszą klasę sprzedają inne kasy niż bilety na drugą klasę. Bilety na ekspresy w dniu wyjazdu można kupić tylko na godzinę przed odjazdem, pod warunkiem, że są jeszcze wolne miejsca.

Kupując bilet z wyprzedzeniem w biurze CFR, unika się wystawania w długich kolejkach na stacjach. Biuro mieszczące się od strony północnej piata Unirii, na rogu bulevardul Bratianu, sprzedaje bilety na połączenia międzynarodowe (pn.-pt. 7.30-17.30, sb. 8.00-12.00). Ceny wynoszą: Ruse 7 $, Sofia 16 $, Budapeszt 48 $. Miejscówka kosztuje 1-3 $; posiadacze biletów Inter-Rail też muszą ją wykupić.

Płaci się w lejach, choć zdarza się, że agencje upierają się przy markach lub dolarach. Nie należy im ulegać.

Biuro krajowe CFR przy strada Domnija Anastasia, dochodzącej przy hotelu Central do bulevardul Kogalniceanu, jest otwarte od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-18.00. Najlepiej tutaj kupować bilety na linie wewnętrzne i miejsca sypialne.

Bilety krajowe sprzedawane są również w biurze CFR koło hotelu Nord przy calea Grivitei 139, na południe od Dworca Północnego.

KOMUNIKACJA

Lotniska

Co 30 minut w godz. 6.30-21.00 z piata Unirii odjeżdżają na lotniska w Baneasa i Otopeni autobusy #783, zatrzymując się na licznych przystankach po wschodniej stronie bulevardul Bratianu, (0,20 $, płatne u kierowcy). Dojazd do Baneasa trwa 20 minut (nie jest zupełnie jasne, gdzie należy wysiąść, lepiej kogoś o to zapytać), a do Otopeni jedzie się 30 minut (ostatni przystanek). Autobusy linii #783 odjeżdżają do centrum spod głównego wyjścia, w Baneasa trzeba przejść na drugą stronę ruchliwej drogi Bukareszt-Pitesti.

Nie należy ufać taksówkarzom, którzy utrzymują, że ta linia już nie funkcjonuje albo w ogóle nie istnieje. Przejazd taksówką nie powinien kosztować więcej niż 9-10 $ z Otopeni i 8-10 $ z Baneasa.

Komunikacja miejska

Bilety na autobusy, tramwaje i trolejbusy kupuje się w kioskach z napisem casa de bilet lub po prostu bilet. Podobnie jak w Polsce, bilety kasuje się zaraz po wejściu – tylko z jednej strony, ponieważ wszystkie są dwustronne, ważne na dwa przejazdy. Kontrolerzy („kanarzy”) sumiennie spełniają swą powinność; jazda na gapę kosztuje 6 $. Transport publiczny funkcjonuje od 5.00 do 24.00, z wyjątkiem niedziel, kiedy kursów jest mniej.

Metro

Bukareszteńskie metro, otwarte w 1985 r., ma trzy linie. Tak jak w innych dużych miastach, metrem podróżuje się szybko, co nie znaczy, że wygodnie. Pociągi jeżdżą co 5-7 minut i zwykle są przeładowane. W kioskach na stacjach kupuje się dwuprzejazdowe bilety z paskiem magnetycznym (0,20 $).

Linia Ml przecina południową część miasta ze wschodu (Republica) na zachód (Industriilor). Na Eroilor niektóre skręcają na północ do Dworca Północnego, trzeba więc pilnie zwracać uwagę na oznaczenie z przodu pociągu. Część pociągów jadących z Eroilor do Dworca Północnego, zmierza dalej na wschód do Dristor przez piata Victoriei (M3). Kolejna linia północ-południe łączy Pipera z Depou.

M3 jest długa i objeżdża zachodnie dzielnice, więc jeśli ktoś wybiera się do centrum, wygodniej mu będzie przesiąść się przy piata Victoriei. Na piata Unirii, piata Victoriei i Dristor można zmieniać linie bez kupowania nowego biletu.

Stacje są nie najlepiej oznakowane, dlatego warto usadowić się gdzieś z przodu, żeby w porę wypatrzyć nazwę. Na peronach nazwy danej stacji jest obwiedziona ramką. Pozostałe napisy odnoszą się do kierunku jazdy.

Taksówki

Taksówki państwowe mają wypisany z boku numer radio-taxi 953. Jeśli nie ma taksometru, lepiej ustalić stawkę, jeszcze zanim się wsiądzie do samochodu. Gdy powstawał ten artykuł, oficjalna taryfa wynosiła 0,30 $ za 1 km.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *