Moldovita

MOLDOVITA

Klasztor Moldovita (1532) wznosi się pośrodku uroczej wioski, żyjącej własnym rolniczym życiem. Podobnie jak Suczewica, otoczony jest potężnym murem obronnym z basztami i imponującą bramą. Cerkiew klasztorną ozdabiają wspaniałe freski. W ostatnich latach kompleks przeszedł gruntowną renowację. Monasterem opiekują się zakonnice.

Większe wrażenie niż wyblakłe freski robią fortyfikacje. Na ścianie południowej przedstawiono obronę Konstantynopola w 626 r. przed Persami przebranymi za Turków, w przedsionku zaś – Sąd Ostateczny. Wewnątrz na ścianie na wprost oryginalnego rzeźbionego ikonostasu znajduje się portret księcia Petru Raresa (fundatora Moldovity) z rodziną, ofiarujących cerkiew Chrystusowi. Wszystkie tutejsze malowidła pochodzą z 1537 r. W niewielkim przyklasztornym muzeum można obejrzeć oryginalny tron księcia.

Noclegi i gastronomia

Popas Turistic, między stacją kolejową a klasztorem, proponuje nieduże domki kempingowe w cenie 4,50 $ od osoby (poł.VI-poł.IX). Można tu także rozbić namiot. Brakuje co prawda bieżącej wody, ale wolno korzystać ze studni w sąsiednim gospodarstwie.

Prosta restauracja w pobliskim Complex Commercial, przy drodze do Vamy, zaprasza na zraziki mititeti i piwo beczkowe.

Podróż

Klasztor Moldovita znajduje się zaraz powyżej stacji kolejowej Vatra Moldovitei (nie pomylić ze stacją Moldovita). Z Suczawy kursuje dziennie siedem pociągów do Vamy (63 km, 1,5 godz.), a z Vamy dwa dziennie do Vatra Moldovitei (20 km, 50 min): o 7.09 i 14.51, które wracają w południe i o 17.57.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *