Konstanca

Noclegi

Najbliższe pole kempingowe znajduje się w Mamai. Agentia de Turism Intern ma w ofercie noclegi na kwaterach prywatnych. Jeśli nie korzysta się z tego pośrednictwa, trzeba liczyć co najmniej 28-32 $ za pokój dwuosobowy. W sezonie hotele często mają wszystkie miejsca zarezerwowane z ogromnym wyprzedzeniem.

Tineretului (tel.613590), bulevardul Tomis 24, to pięciopiętrowy hotel, mający schludne, czyste pokoje (25/33 $ za jedynkę/dwójkę z łazienką i śniadaniem).

Intim (tel.618258), strada Nicolae Titulescu 9, oferuje jedynki/dwójki z łazienką i śniadaniem po 35/50 $. Ten uroczy staroświecki hotel ma elegancką jadalnię i ładny taras.

Hotel Palas (tel.614696), strada Remus Opreanu 7 na starym mieście, pięknie położony, z widokiem na morze, jest niestety drogi. Jedno-, dwu- lub trzyosobowy pokój z łazienką i śniadaniem kosztuje odpowiednio 50, 60, 72 $.

Żaden z wyżej wymienionych hoteli nie akceptuje karnetów hotelowych.

Gastronomia

Konstanca nie jest rajem dla smakoszy, najlepiej więc zaopatrywać się w owoce, sery i warzywa na targu w przecznicy Strada 1907, za przystankiem autobusowym.

Tym, którzy znają kuchnię turecką, mogą posmakować proste, typowe dania w restauracji Erzurum, bulevardul Tomis, obok Muzeum Sztuki Ludowej. Posiada ona bufet i oferuje najlepszy na północ od Istambułu cay (herbatę).

W Cofetarie Varete, bulevardul Tomis 25, podaje się duże pizze po 2 $ i nie najgorsze ciasta z przyległej piekarni. To jedna z nielicznych restauracji otwartych po 20.30.

W ciemnej, zadymionej restauracji Pescarusul, strada Vasile Alexandri 7, wbrew jej nazwie nie serwuje się ryb, lecz proste potrawy z ziemniaków i wieprzowiny.

Do tanich lokali w Konstancy należy Casa Cu Lei (dom lwów), przy strada Dianei 1. Jest to stara, pochodząca z 1887 r. budowla, stojąca niedaleko meczetu na starym mieście. (Można poszukać oznakowań, zwiedzając muzeum mozaiki). Nawet jeśli nie przychodzi się tu na obiad, warto zajrzeć do tutejszego przyjemnego baru.

Rozrywki

Filmy zagraniczne wyświetla się w wersji oryginalnej (z rumuńskimi napisami) w kinach Progresul, stradaStefan cel Mare 33, i Republica, bulevardul Ferdinand 58.

Naprzeciw poczty przy bulevardul Tomis, na rogu strada Stefan cel Mare, znajduje się Państwowy Teatr Dramatyczny. Kasy biletowe mieszczą się przy bulevardul Tomis 97, obok poczty. Ciekawy program ma teatr muzyczny Fantasio, przy bulevardul Ferdinand 11.

Podróż

Samolot – TAROM (biuro przy strada Stefan cel Mare 15) od kwietnia do października proponuje loty z Konstancy do Bukaresztu. W lipcu i sierpniu kilka razy w tygodniu samoloty kursują do Aradu, Kluża-Napoki, Oradei i Timisoary. Są to połączenia bezpośrednie, bez lądowania w Bukareszcie.

Autobus TAROM-u odjeżdża spod biura do międzynarodowego lotniska Mihail Kogalniceanu (25 km; 0,25 $) na 90 minut przed odlotem samolotu.

Nouvelles Frontieres/Simpa Turism (strada 1907 nr 9, tel.660468, fax 664403; pn.-pt. 8.00-17.00), rezerwuje loty międzynarodowe i organizuje wypożyczanie samochodów.

Autobus – Jeśli ktoś wybiera się na południowy odcinek wybrzeża Morza Czarnego, autobus będzie dla niego zdecydowanie dogodniejszą formą transportu aniżeli wolno wlokący się pociąg. 50 metrów na prawo od wyjścia ze stacji kolejowej stoi zawsze długi sznur prywatnych autobusów. Co 30 minut któryś odjeżdża do Mangalii, zatrzymując się w Eforii Północnej, Eforii Południowej, w kurortach Neptun-Olimp, Venus i Saturn. Płaci się u kierowcy (0,40 $). Także autobusy miejskie #10, 11, 12 i 20 kursują wzdłuż wybrzeża na południe. Bilety komunikacji miejskiej kupuje się w kiosku, a następnie kasuje w autobusie.

Do Bułgarii – Z dworca kolejowego w Konstancy w piątki i soboty o 13.00 odjeżdżają autobusy bezpośrednio do Warny w Bułgarii. Podróż trwa osiem godzin. Bilety należy nabyć z jednodniowym wyprzedzeniem w biurze podróży Danubius. Do Bułgarii można również dotrzeć autobusem z Mangalii.

Pociąg – Konstanca ma dobre połączenie ekspresowe z bukareszteńskim Dworcem Północnym (225 km, 3 godz.). Latem pociągi kursują też do Oradei, Timięsary, Aradu, Jass, Suczawy, Braszowa i Satu Mare. Pociąg ekspresowy Ovidius jedzie nocą przez Arad z Konstancy do Budapesztu (Budapest-Keleti; 1069 km; 17 godz.; w drugą stronę również nocą).

Bilety na podane wyżej połączenia nabywa się dzień wcześniej w biurze CFR, Aleea Vasile Canarache 4, koło Muzeum Archeologicznego. Czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-18.00. (Niektóre bilety na ten sam dzień sprzedawane są na stacji na godzinę przed odjazdem pociągu).

Pociągi osobowe bez miejscówek jeżdżą na północ przez Medgidię do Tulczy (179 km), na południe do Mangalii (43 km) i na zachód do stacji Bukareszt-Obor oraz do Braszowa. Wybierając się na północ Rumunii, trzeba wsiąść w pociąg do Fetesti (79 km) i przesiąść się w Faurei (do Jass) lub w Buzau (do Suczawy).

Prom – Biuro Danubius (tel.615836, fax 618010; pn.-pt. 9.00-18.00), bulevardul Ferdinand 36, sprzedaje bilety na kursujący trzy razy w tygodniu od połowy maja do września prom Konstanca-Stambuł (6 godz.; 55 $ za bilet w jedną stronę, 90 $ w obie, płatne w walucie zachodniej lub kartą Visa). Promy odpływały w poniedziałki, środy i piątki o 7.00. Bilety lepiej kupić z wyprzedzeniem. O 6.30 pasażerowie są nieodpłatnie przewożeni z Piata Ovidiu do portu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *