Jassy

Noclegi

Kemping – Wszystkie najtańsze miejsca noclegowe skupiają się przy jeziorze Ciric, niedaleko lotniska w Jassach, około 6 km na północny wschód. Pole kempingowe zostało co prawda zamknięte, ale znajdująca się na prawo po drugiej stronie zapory Baza Sportiva si de Agrement Ciric (tel.179304; poł.V-VIII) ma proste domki (casuja), jedno- i dwuosobowe po 2 $. Namiot można rozbić w lesie; lepiej jednak przy tym nie rzucać się w oczy, chyba że jest to popularne miejsce biwakowe. Nad jeziorem jest też, najczęściej nieczynna, restauracja. Aby tu dotrzeć, trzeba dojechać tramwajem do Tirgu Cucu i tam przesiąść się na autobus #25, odjeżdżający nad jezioro Ciric co godzinę z przystanku naprzeciwko budynku podpisanego „Complexul Tirgul Cucului”.

Kwatery prywatne – Żadne biuro podróży nie organizuje noclegów prywatnych, ale w recepcji w hotelu Traian można czasem uzyskać jakieś wskazówki. Jako że Jassy nie są miejscowością turystyczną, na dworcach nie spotyka się ludzi wynajmujących prywatne pokoje.

Hotele – Pokoje w starszym czteropiętrowym hotelu Continental (tel.114320), Piata 14 Decembrie 1989, kosztują 17 i 25 $ oraz 19 i 29 $ z łazienką. Pokoje bardzo się różnią, warto więc zawczasu je obejrzeć.

W sąsiednim szeregu zabudowań znajduje się elegancki hotel Traian (tel.143330), Piata Unirii 1. Za jedynki i dwójki płaci się tu odpowiednio 18 i 35 $ ze śniadaniem (przyjmowane są karnety hotelowe). W obydwu wymienionych hotelach trzeba znosić hałas tramwajów.

Droższy jest 13-piętrowy hotel Unirea (tel.142110), Piata Unirii 5. Ceny za pokoje z łazienką i śniadaniem wynoszą 25 i 38 $.

14-kondygnacyjny hotel Moldova (tel.142225), Piata Palatuli 1, koło Pałacu Kultury, ma zdecydowanie zbyt wygórowane ceny – 39 i 75 $. Za nim stoi hotel Orizont (tel.112700), gdzie płaci się 28 i 40 $. Jest to hotel „turystyki młodzieżowej”, prowadzony przez studencką agencję podróży BBT, a więc warunki, z wyjątkiem oferty cenowej, są mało atrakcyjne.

Gastronomia

Najlepsze dania w mieście – ryby, drób, dania mączne i (oczywiście) wieprzowinę – serwuje restauracja Select, naprzeciwko hotelu Continental. Znakomita Moldovian Tochituia to przepyszna bomba cholesterolowa (polenta, jajka i kawałki wieprzowiny za 2,50 $, wspaniała lista win).

Restauracja Iasul, na północ od hotelu Traian, to elegancki lokal, gdzie podaje się typowe rumuńskie potrawy. Czasem przygrywa tu zespół ludowy.

Najlepsze w mieście pizze ma modna i dobrze prosperująca restauracja Europaradis, strada GI Bratianu 32, obok Teatru Narodowego. Za porcję płaci się 0,75 $.

Supermarket przy bulevardul Stefan cel Mare, to jeden z lepiej zaopatrzonych sklepów w Jassach.

Rozrywka

Kina – W samym centrum znajdują się trzy kina, Tineretului i Republica, przy strada Lapusneanu, oraz Victoria przy Piata Unirii.

Dyskoteki – Migoczące światła i głośna muzyka to etykietka Coctail Night Club, pod blokami mieszkaniowymi za teatrem Luceafarul. Najlepsza zabawa jest w piątki i soboty (zamk. pn.).

Studenci najbardziej lubią dyskotekę w Metro Pizza, w Copmplexul Studentesc „Tudor Vladimescu” we wschodniej części miasta (zamk. pn., wt. i VII-poł.IX; pięć przystanków od Piata Unirii tramwajem #8).

Teatr i muzyka klasyczna – Od wschodniej strony bulwaru Stefan cel Mare, niemal naprzeciwko Mołdawskiej Katedry Metropolitarnej, stoi neobarokowy Teatr Narodowy im. Vasile’a Alecsandriego (1896), zaprojektowany przez słynnych architektów wiedeńskich Fellnera i Hellmera, a łudząco podobny do teatru im. Słowackiego w Krakowie. Można zajrzeć do pobliskiej Filharmonii. Program widowisk i bilety rozprowadza Agentia Teatrala-Operei, przylegająca do budynku RANCOREX-u (pn.-sb. 10.00-13.30, sb 10.00-12.00).

Podróż

Pociąg – Jassy leżą przy głównej linii kolejowej łączącej Bukareszt z Kijowem, biegnącej przez Kiszyniów (po rum. Chisinau), stolicę państwa Mołdawii. Przejście graniczne w Ungheni leży zaledwie 21 km od Jass. Cztery pociągi kursujące z Jass do Kiszyniowa objęte są całkowitą rezerwacją miejsc.

Kilka ekspresów odjeżdża codziennie do Bukaresztu (462 km; 7 godz.) i do Suczawy (138 km; 1,5 godz.). Również kilka pociągów pośpiesznych (accelerat) codziennie kursuje z Jass do Timisoary (793 km; 16 godz.) przez Suczawę i Kluż. Podróżujący do Gałacza muszą przesiąść się w Birladzie lub Tecuci.

Pomiędzy Jassami a Braszowem jeżdżą codziennie nocne pociągi osobowe (persoane) – da się przeżyć, jeśli wykupi się pierwsza klasę.

Autobus -Bezpośrednie kursy do Tulczy zawieszono. Można skorzystać z któregoś z czterech codziennych połączeń do Husi, tam o 7.00 lub 13.15 wsiąść w autobus do Gałacza, a następnie złapać wieczorny kurs do Tulczy. Wydaje się to mocniej skomplikowanie, niż jest w rzeczywistości. Z pewnością bardziej godny polecenia jest przejazd autokarem aniżeli pociągiem (wystarczy spojrzeć na plan linii kolejowych CFR, aby zrozumieć dlaczego). Z Jass odchodzą też codziennie autobusy do Braszowa (326 km) i Radowiec (rum. Radauti).

OKOLICE JASS

Na północ od miasta rozciąga się rozległa dolina Prutu, rolniczo-pasterska kraina słynąca zwłaszcza z uprawy winorośli. Z winnic Cotnari pochodzą najlepsze rumuńskie wina – zwiedzanie kraju trzeba koniecznie uzupełnić ich degustacją. Od południa Jassy otoczone są półkolem wzgórz. Na jednym z nich stoi klasztor Cetatuia, zbudowany w tym samym mniej więcej czasie, co złota cerkiew Trzech Prałatów. Cerkiew klasztorna jest jej dokładną repliką, z wyjątkiem reliefowej dekoracji zewnętrznych ścian. Zachowała się część dawnych umocnień tego warownego niegdyś monastyru.

WĄWÓZ POTOKU BICAZ

Podróżnicy udający się z Mołdawii do Siedmiogrodu, jeśli szukają mocnych wrażeń, mogą Karpaty Wschodnie przekroczyć w przełęczy Bicaz (Cheile Bicazului, na trasie Gheorgheni-Bicaz). Niezbyt dobrze utrzymana droga, częściowo wykuta w litej skale, biegnie dnem wąskiej szczeliny o pionowych, dochodzących do 800 m wysokości, ścianach, fest to najgłębszy kanion Europy (obok kanionu rzeki Verdon w Prowansji). Drogi wspinaczkowe na ścianach Bicazu należą do najtrudniejszych w kraju. W dole spienionymi wodospadami huczy strumień, w górze nie widać nieba. W Piekielnym Przesmyku skalne urwiska wydają się wręcz łączyć w sklepienie. Nawet w największe upały jest tu chłodno, ciemnawo, wilgotno. W pobliżu można zanocować w schroniskach: Cheile Bicazului albo Piatia Singuratica. Każde z nich stoi przy skrzyżowaniu kilku szlaków górskich.

Spływający ze stoków Karpat na wschód strumień Bicaz wpada do rzeki Bystrzycy w miejscowości Bicaz. Bystrzyca słynie m.in. ze spławów drewna, które tą drogą transportowane jest z gór do tartaków i fabryk w dolnej Mołdawii. Być może uda się grzecznie wprosić na tratwę (warto zawczasu pomyśleć o podarkach dla flisaków oraz oczywiście o prowiancie na drogę) i poznać uroki życia na bystrej wodzie, posłuchać unikalnych flisackich pieśni i gawęd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.