Aktywny wypoczynek – Święta

AKTYWNY WYPOCZYNEK

Narciarstwo

Wszystkie słynne miejscowości narciarskie, przede wszystkim Sinaia, Busteni, Predeal i Poiana Brasov, leżą w Karpatach. Mają niezłe zaplecze: kolejki linowe, wyciągi krzesełkowe i nowoczesne hotele. Zbocza narciarskie w Sinai są położone na wysokości od 400 do 2800 m, przy różnicach wzniesień do 585 m. Powyżej, w górach Bucegi, przez 8 km ciągnie się biegowa trasa narciarska, a obok znajduje się również 13-wirażowy zjazd bobslejowy. W Poiana Brasov jest 20 km stoków narciarskich i saneczkowych o różnym stopniu trudności. Ponieważ miejscowość ta nie leży na szlaku głównych połączeń kolejowych, nie kłębią się tam dzikie tłumy – odwiedzają ją przede wszystkim zapaleni narciarze. Niemniej jednak z Braszowa łatwo tam dotrzeć autobusem.

Sezon narciarski trwa od grudnia do połowy marca. W większych hotelach można wypożyczyć sprzęt za 8-12 $ dziennie. Organizowane przez szkółkę narciarską kursy trwają od czterech do sześciu dni, w grupach po około 12 osób. Prowadzone są również zajęcia dla dzieci.

Wędrówki górskie

Rumuńskie Karpaty to nie lada atrakcja dla wielbicieli gór. Najczęściej uczęszczane szlaki leżą w pasmach Bucegi i Fogaraskim (Fagaras), na południe i zachód od Braszowa. Inne popularne tereny górskich wędrówek to Park Narodowy Retezat, na północny zachód od Tirgu Jiu; góry Sureanu, rozciągające się między Alba Iulia i Tirgu Jiu; pasmo Apuseni, na południowy zachód od Kluża; oraz masyw Ceahlau, pomiędzy Braszowem a Suczawą.

KURSY

Niektóre rumuńskie uniwersytety organizują dla obcokrajowców dwu-lub trzytygodniowe cursuri de vara (kursy letnie) języka i kultury rumuńskiej. W czesne wliczono 20 godzin zajęć w tygodniu, zakwaterowanie w dwuosobowym pokoju w akademiku, posiłki w stołówce studenckiej, udział w imprezach kulturalnych i inne atrakcje. W ofercie jest także program dla początkujących; mile widziani są wszyscy poważnie zainteresowani kulturą rumuńską, nie ma żadnych limitów wiekowych. Zapisy – drogą listową lub przez faks – trwają zwykle do końca maja.

GODZINY URZĘDOWANIA

Podstawowe godziny urzędowania w dni powszednie to 9.00.-13.00. Sklepy handlują zwykle do 18.00, czynne są również w soboty, w większych miastach nawet do późna. Prawie wszystkie sklepy i miejsca targowe są nieczynne w niedziele, a większość muzeów w poniedziałki. Spektakle teatralne i koncerty zwykle rozpoczynają się o 19.00. W poniedziałki i w okresie wakacyjnym przeważająca część scen teatralnych jest zamknięta.

ŚWIĘTA I FESTIWALE

Dni świąteczne wolne od pracy to Nowy Rok (1 i 2 I), Poniedziałek Wielkanocny, Dzień Jedności Narodowej (1 XII) i Boże Narodzenie (25, 26 i 27 XII). Prawosławni obchodzą swoje święta według kalendarza juliańskiego.

Latem na pomorzu odbywają się liczne festyny ludowe, między innymi w Tulczy w sierpniu. Jesień to czas wydarzeń muzycznych w Siedmiogrodzie, wśród nich festiwale Cibinium w Sibinie i Cerbu de Aur w Braszowie we wrześniu oraz Muzyczna Jesień w Klużu w październiku. W grudniu w Oradei organizowane są Dni Kultury Bihorskiej. W Siedmiogrodzie (w Sighisoarze lub Sybinie, zależnie od ustaleń w danym roku) od kilku lat w połowie września organizowany jest festiwal średniowieczny o charakterze młodzieżowego happeningu.

Mniejsze imprezy nie są ani dostatecznie rozpropagowane, ani organizowane z myślą o turystach. Zachowują dzięki temu oryginalny charakter, ale trudniej się o nich dowiedzieć czy się na nie dostać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.