SUCZEWICA
Suczewica (Manastirea Sucevita) to największy, najpiękniejszy i najlepiej zachowany z klasztorów w Bukowinie. Cerkiew w obrębie klasztornych murów (1586) jest niemal w całości pokryta freskami, tak wewnątrz, jak i na zewnątrz. Już od wejścia wzrok przyciąga Drabina Sprawiedliwych, zajmująca większą część zewnętrznej ściany północnej, a przedstawiająca 30 stopni z Piekła do Raju. Zewnętrzną ścianę południową zdobi drzewo symbolizujące ciągłość Starego i Nowego Testamentu. Wyrasta ono z leżącej postaci Jessego, po bokach którego stoją w rzędzie starożytni filozofowie. Po lewej stronie fresku ukazano Matkę Boską jako bizantyjską księżniczkę, z czerwonym welonem trzymanym przez aniołów. Oprócz cerkwi na terenie klasztoru można także zwiedzić niewielkie muzeum.
Noclegi i gastronomia
Warto zatrzymać się tu na noc i pochodzić trochę po okolicznych porośniętych lasem wzgórzach, z których roztacza się piękna panorama Bukowiny. Na polu za strumieniem na wysokości klasztoru można za darmo rozbić namiot. Restauracja Hanul Sucevita, ok. 1 km w stronę Radowiec, oferuje pokoje w głównym piętrowym budynku w cenie 11 $ od osoby oraz ładne domki kempingowe za
hotelem – 5 $ od osoby. Sama restauracja, czynna przez cały rok, serwuje proste, ale smaczne posiłki.
Podróż
Do żadnego z malowanych klasztorów nie jest tak trudno się dostać, jak do Suczewicy (oczywiście, jeśli nie dysponuje się własnym transportem). Jeżdżą tu cztery autobusy dziennie z Radowiec (17 km), jeden rano i trzy po południu. Dwa autobusy dziennie kursują do Mokkmty (36 km), jeden wcześnie rano, a drugi około trzeciej po południu. Kręta i niezwykle malownicza droga łącząca obydwa klasztory wiedzie lasem przez wysoką przełęcz (1100 m n.p.m.), obok górskich wiosek. W pobliżu można rozbić namiot, ale do pokonania całej drogi raczej niezbędny jest samochód (wędrówka może okazać się mocno uciążliwa). Do Putny (20 km na północ) natomiast idzie się około pięciu godzin.