Gura Humorului

GURA HUMORULUI

To niewielkie miasteczko drwali, 36 km na zachód od Suczawy, przy głównej linii kolejowej do Kluża, jest idealną bazą do zwiedzania klasztorów. Zatrzymuje się tu większość pociągów, a sąsiadująca z dworcem autobusowym stacja leży w odległości siedmiu minut marszu od centrum. Przy głównym bulevardul Bucovina, na wschód od poczty, znajduje się Muzeum Etnograficzne (zamkn. pn.) – pod nr. 21.

Z Gura Humorului kursuje osiem autobusów dziennie do malowanych cerkwi w Humorze i Voronetu, oddalonych o ok. 6 km. W niedzielę autobusów jest znacznie mniej, ale można wrócić na piechotę, a przy okazji obejrzeć sobie niewielkie zagrody i tradycyjne drewniane chaty. Latem obydwa klasztory są czynne do 20.00.

Biuro podróży – Biuro CFR mieści się przy strada Republicii 10, naprzeciwko kina Lumina.

Zwiedzanie

Voronet – Sąd Ostateczny, zajmujący całą zachodnią ścianę klasztoru w Voronetu (Manastirea Voronet), to chyba najpiękniejszy ze wszystkich fresków w Bukowinie. U góry aniołowie zwijają znaki zodiaku, co symbolizuje koniec czasu. Pośrodku widać ludzi czekających na sąd. Po lewej św. Paweł prowadzi wiernych, a po prawej Mojżesz wskazuje drogę nie-wiernym. Tych ostatnich reprezentują – zgodnie z ówczesnymi poglądami – Żydzi, Turcy, Tatarzy, Ormianie i Afrykańczycy (od lewej do prawej). Część poniżej przedstawia zmartwychwstających; niektórym dzikie zwierzęta oddają wcześniej pożarte kawałki ciała.

U góry północnej ściany znajdują się ilustracje scen z Księgi Rodzaju, od Adama i Ewy z lewej po Kaina i Abla z prawej. Na ścianie południowej ukazano drzewo Jessego z genealogią postaci biblijnych. Pionowe malowidło po lewej przedstawia męczeństwo św. Jana z Suczawy (pochowanego w klasztorze Sfintu Ioan cel Nou w Suczawie). Wewnątrz na wprost ikonostasu wisi sławny portret Stefana Wielkiego, składającego w ofierze Chrystusowi cerkiew w Voronetu. Świątynia powstała na polecenia księcia w 1470 r., natomiast obraz pochodzi z roku 1547. Warto zwrócić uwagę na intensywny kolor fresków – to unikatowy barwnik znany na świecie jako „błękit z Voroneta”.

Humor – W klasztorze Humor (Manastirea Humorului), zamieszkanym przez sympatyczne zakonnice, najpiękniejsze malowidła znajdują się na południowej ścianie zewnętrznej (1530). Z mocno wyblakłym przedstawieniem oblężenia Konstantynopola w 1453 r. sąsiaduje po prawej Powrót syna marnotrawnego. Fresk na przedsionku to Sąd Ostateczny, natomiast wewnątrz ukazano sceny męczeńskie. W środkowej części cerkwi znajduje się grobowiec Toadera Bubuioga, na polecenie którego wzniesiono cerkiew. Portret fundatora (ofiarowującego świątynię Chrystusowi) wisi nieco powyżej, na lewo od grobowca. W Humorze znajdują się najwspanialsze w całej Bukowinie freski wewnętrzne.

Noclegi

W czteropiętrowym hotelu Carpati (tel.030/231103) przy strada 9 Mai 3 – ulicy biegnącej obok poczty – nocleg kosztuje 13 $ od osoby.

Na nocleg zaprasza też schronisko (cabana) Arinis u podnóża lesistego wzgórza, 1 km na południe od Gura Humorolui (5 $ od osoby). Można tam dotrzeć, idąc ze stacji kolejowej do rzeki i następnie prawym brzegiem w dół do mostu przy wejściu do parku Dendrologie, dalej przez park do mostu wiszącego, prowadzącego bezpośrednio do schroniska. Samochodem – drogą na Voronet (zaraz na południe od mostu trzeba skręcić w lewo). Na piechotę idzie się stąd do Voroneta niecałą godzinę. Zjeść coś można w samym schronisku lub w dużej restauracji z tarasem, przy moście wiszącym.

Gastronomia

Dwie główne restauracje w mieście to Moldova, po lewej za mostem (idąc od stacji), oraz Bucovina, po prawej przed kinem. W obydwu serwują proste dania z wieprzowiny oraz zupy.

Podróż

Gura Humorului leży przy głównej linii kolejowej z Suczawy do Kluża. Kursuje stąd m.in. siedem autobusów do Humoru, osiem do Voroneta, jeden do Arboru i dwa do Radowiec. W weekendy jeździ ich znacznie mniej. Mając niewiele czasu, a gruby portfel, można tu wynająć taksówkę i w ten sposób szybko „zaliczyć” klasztory.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *