GURA HUMORULUI
To niewielkie miasteczko drwali, 36 km na zachód od Suczawy, przy głównej linii kolejowej do Kluża, jest idealną bazą do zwiedzania klasztorów. Zatrzymuje się tu większość pociągów, a sąsiadująca z dworcem autobusowym stacja leży w odległości siedmiu minut marszu od centrum. Przy głównym bulevardul Bucovina, na wschód od poczty, znajduje się Muzeum Etnograficzne (zamkn. pn.) – pod nr. 21.
Z Gura Humorului kursuje osiem autobusów dziennie do malowanych cerkwi w Humorze i Voronetu, oddalonych o ok. 6 km. W niedzielę autobusów jest znacznie mniej, ale można wrócić na piechotę, a przy okazji obejrzeć sobie niewielkie zagrody i tradycyjne drewniane chaty. Latem obydwa klasztory są czynne do 20.00.
Biuro podróży – Biuro CFR mieści się przy strada Republicii 10, naprzeciwko kina Lumina.
Zwiedzanie
Voronet – Sąd Ostateczny, zajmujący całą zachodnią ścianę klasztoru w Voronetu (Manastirea Voronet), to chyba najpiękniejszy ze wszystkich fresków w Bukowinie. U góry aniołowie zwijają znaki zodiaku, co symbolizuje koniec czasu. Pośrodku widać ludzi czekających na sąd. Po lewej św. Paweł prowadzi wiernych, a po prawej Mojżesz wskazuje drogę nie-wiernym. Tych ostatnich reprezentują – zgodnie z ówczesnymi poglądami – Żydzi, Turcy, Tatarzy, Ormianie i Afrykańczycy (od lewej do prawej). Część poniżej przedstawia zmartwychwstających; niektórym dzikie zwierzęta oddają wcześniej pożarte kawałki ciała.
U góry północnej ściany znajdują się ilustracje scen z Księgi Rodzaju, od Adama i Ewy z lewej po Kaina i Abla z prawej. Na ścianie południowej ukazano drzewo Jessego z genealogią postaci biblijnych. Pionowe malowidło po lewej przedstawia męczeństwo św. Jana z Suczawy (pochowanego w klasztorze Sfintu Ioan cel Nou w Suczawie). Wewnątrz na wprost ikonostasu wisi sławny portret Stefana Wielkiego, składającego w ofierze Chrystusowi cerkiew w Voronetu. Świątynia powstała na polecenia księcia w 1470 r., natomiast obraz pochodzi z roku 1547. Warto zwrócić uwagę na intensywny kolor fresków – to unikatowy barwnik znany na świecie jako „błękit z Voroneta”.
Humor – W klasztorze Humor (Manastirea Humorului), zamieszkanym przez sympatyczne zakonnice, najpiękniejsze malowidła znajdują się na południowej ścianie zewnętrznej (1530). Z mocno wyblakłym przedstawieniem oblężenia Konstantynopola w 1453 r. sąsiaduje po prawej Powrót syna marnotrawnego. Fresk na przedsionku to Sąd Ostateczny, natomiast wewnątrz ukazano sceny męczeńskie. W środkowej części cerkwi znajduje się grobowiec Toadera Bubuioga, na polecenie którego wzniesiono cerkiew. Portret fundatora (ofiarowującego świątynię Chrystusowi) wisi nieco powyżej, na lewo od grobowca. W Humorze znajdują się najwspanialsze w całej Bukowinie freski wewnętrzne.
Noclegi
W czteropiętrowym hotelu Carpati (tel.030/231103) przy strada 9 Mai 3 – ulicy biegnącej obok poczty – nocleg kosztuje 13 $ od osoby.
Na nocleg zaprasza też schronisko (cabana) Arinis u podnóża lesistego wzgórza, 1 km na południe od Gura Humorolui (5 $ od osoby). Można tam dotrzeć, idąc ze stacji kolejowej do rzeki i następnie prawym brzegiem w dół do mostu przy wejściu do parku Dendrologie, dalej przez park do mostu wiszącego, prowadzącego bezpośrednio do schroniska. Samochodem – drogą na Voronet (zaraz na południe od mostu trzeba skręcić w lewo). Na piechotę idzie się stąd do Voroneta niecałą godzinę. Zjeść coś można w samym schronisku lub w dużej restauracji z tarasem, przy moście wiszącym.
Gastronomia
Dwie główne restauracje w mieście to Moldova, po lewej za mostem (idąc od stacji), oraz Bucovina, po prawej przed kinem. W obydwu serwują proste dania z wieprzowiny oraz zupy.
Podróż
Gura Humorului leży przy głównej linii kolejowej z Suczawy do Kluża. Kursuje stąd m.in. siedem autobusów do Humoru, osiem do Voroneta, jeden do Arboru i dwa do Radowiec. W weekendy jeździ ich znacznie mniej. Mając niewiele czasu, a gruby portfel, można tu wynająć taksówkę i w ten sposób szybko „zaliczyć” klasztory.