Poczta i telekomunikacja
Paczki nadaje się w Urzędzie Pocztowym nr 67, przy strada Virgiliu 45, znajdującym się pomiędzy Dworcem Północnym i stacją metra Eroilor (pn.-pt. 8.30-17.00). Paczki nie warto zaklejać przed nadaniem, ponieważ wszystkie przesyłki są skrupulatnie kontrolowane. Z usług Express Mail Service (EMS) można korzystać w godzinach od 8.30 do 17.00 od poniedziałku do piątku.
Centrum telefoniczne (Oficiul Telefonie de Cabina) jest otwarte przez całą dobę i na tym kończą się jego zalety. Jeżeli ktoś chce skorzystać z usług rozmównicy, nie pozostaje mu nic innego, jak przepchać się przez kłębiący się wokół niej tłum, zapisać żądany numer na formularzu, zapłacić depozyt i trzymać kciuki. Najlepiej próbować uzyskać połączenie, kiedy poczta się nieco wyludni, albo zainwestować w karty magnetyczne i zdać się na łaskę żółtych automatów telefonicznych – niektóre działają całkiem sprawnie, trzeba tylko umieć „wyczuć” te właściwe.
Jeśli próby nawiązania łączności przez telefon zakończą się niepowodzeniem, można nadać telegram na małej poczcie przy strada Matei Millo. W przyległym urzędzie odbiera się korespondencję poste restante.
Numer kierunkowy do Bukaresztu: 01.
Agencje podróży
Dziesiątki firm, urzędujących wśród małych biur na placu między Dworcem Północnym a hotelem Cerna, oferują bilety na codzienne połączenia autobusowe do rozmaitych miejscowości.
Księgarnie
Zanim nabierze się biegłości w języku rumuńskim, warto może poszukać książek o Rumunii wydanych w wersji anglojęzycznej. Można spróbować w Libraria Minerva, niedaleko Ateneum Rumuńskiego, przy calea Victoriei 116. Tuż obok hotelu Inter-Continental znajduje się droższa Libraria Noi, bulevardul Nicolae Balcescu 18, gdzie sprzedaje się anglojęzyczne pozycje dotyczące historii i sztuki Rumunii.
W kioskach w centrum miasta w sprzedaży są aktualne numery czasopism Time, Newsweek, The Economist. Anglojęzyczna gazeta Nine O’Clock jest prawie nie do zdobycia.
Zdrowie
Cudzoziemcy mający problemy ze zdrowiem, ale nie wymagający natychmiastowej interwencji, są kierowani do Policlinic Bastistei (tel.6133480), strada Tudor Arghezi 28, naprzeciwko ambasady amerykańskiej. Wielu tamtejszych lekarzy mówi po angielsku i chyba dlatego opłata za poradę wynosi co najmniej 30 $. Placówka jest czynna w dni powszednie od 7.00 do 21.00.
W nagłych przypadkach chorych przyjmuje czynny całą dobę Spitalul de Urgenta (tr6796490), calea Floreasca przy §oseaua §tefan cel Mare. Numer pogotowia ratunkowego: tr061.
Otwarta przez całą dobę apteka, Far-macia No 5, bulevardul General Magheru 20, obok Teatrul Nottara, sprzedaje środki pierwszej pomocy oraz żyletki, podpaski itp.
Niebezpieczeństwa i kłopoty
Bukareszt nie ma opinii wyjątkowo niebezpiecznego miasta. Przestępczość nie jest tu bardziej rozwinięta niż w innych stolicach. Turystki skarżą się na bezczelne, natarczywe zachowanie cinkciarzy i żebrzących dzieci. Kobiety nie powinny spacerować samotnie późnym wieczorem, zwłaszcza w okolicach Dworca Północnego.
Coraz śmielej poczynają sobie kieszonkowcy, trzeba więc mieć się na baczności, a szczególnie zachować czujność w tłoku. Złodziej zazwyczaj najpierw dyskretnie przygląda się spodniom i kieszeniom upatrzonej osoby, a potem „niechcący” na nią wpada.