Radowce

RADOWCE

Radowce (Radauti) to duże, raczej nieciekawe miasto targowe, a jednocześnie jeden z większych bukowińskich ośrodków ludności polskiej. Kursują stąd autobusy do klasztoru w Suczewicy. Jeśli nic akurat nie jedzie w tym kierunku, można pojechać autobusem do Marginea i stamtąd podejść bądź podjechać autostopem pozostałe 9 km do monastyru.

Orientacja i informacja

Dworzec autobusowy znajduje się przy bulevardul Stefan cel Mare, jedną przecznicę od dworca kolejowego przy strada Garii. Z obydwu do centrum idzie się 8 minut.

Na dworcu kolejowym mieści się całodobowa przechowalnia bagażu.

Biuro turystyczne – Obok hotelu Noidic na strada Unirii czynna jest Agenda de Turism, ale nie pośredniczy ona w wynajmowaniu kwater prywatnych i właściwie do niczego się nie przydaje.

Zwiedzanie

Naprzeciwko hotelu Nordic znajduje się Muzeum Etnograficzne (Muzeul Etnografik; czynne codz.) z ceramiką ludową, tkaninami i haftowanymi strojami. W warsztacie na dziedzińcu pośrodku muzeum powstają tradycyjne wyroby ceramiczne, które można tu kupić. W XIV-wiecznej cerkwi Bogdana zachowały się grobowce pierwszych hospodarów Mołdawii. W piątki w Ra-dowcach odbywa się wielki targ.

Gastronomia i noclegi

Gdyby nie fatalna sytuacja z noclegami, Radowce byłyby niezłą bazą wypadową w rejonie Putny i Suczewicy. W jedynym tutejszym hotelu, trzypiętrowym Nordic (tel.030/461643), w centrum przy Piata Unirii 67, dwójka bez łazienki kosztuje 20 $. Można popytać o kwatery prywatne, zwłaszcza jeżeli udało się złapać kontakt z miejscową Polonią. Warto przy tym zawczasu pomyśleć o drobnych upominkach, np. pamiątkach z Polski, polskich gazetach itp.

Restauracje Nordic za rogiem i Intim w pobliżu biura turystycznego to najlepsze lokale w mieście (co nie znaczy: rewelacyjne).

Podróż

Do Radowiec kursują codziennie bezpośrednie pociągi z Suczawy (1,5 godz.) o 8.19, 12.20, 13.50 i 17.22. Autobusy jeżdżą stąd m.in. do Suczawy (4 dziennie, 62 km) i Suczewicy (4 dziennie, 17 km), ale nie do Putny. O godziny odjazdów lepiej pytać w kasie, ponieważ wywieszony rozkład jazdy jest nieaktualny. Bilety kupuje się nie wcześniej jak na godzinę przed odjazdem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *