Putna

PUTNA

W klasztorze Putna (Manastirea Putna), założonym w 1466 r., nadal żyje grupa mnichów, którzy co dzień przed zachodem słońca odśpiewują wieczorne nabożeństwo. Jak napisano przed wejściem do cerkwi:

Putna to pierwszy klasztor założony przez Stefana Wielkiego, mieszczący książęce nekropolie i przez stulecia będący prawdziwym ośrodkiem rumuńskiej kultury, żywym świadectwem kulturowych i artystycznych tradycji narodu rumuńskiego, a przez to ważną szkołą patriotyzmu.

Wewnątrz leży pochowany sam Stefan Wielki (Stefan cel Mare). W dużym budynku za klasztorem mieści się niewielkie muzeum średniowiecznych rękopisów i rzadkich XV-wiecznych tkanin. Tutejsze freski nie należą do najwspanialszych w Bukowinie, ale za to łatwo się tu wybrać pociągiem na jednodniową wycieczkę z Suczawy.

Gastronomia

Zaraz za bramą klasztoru znajduje się duży kompleks turystyczny z niezbyt drogim hotelem, czynnym przez cały rok. W hotelowej restauracji można dość przyzwoicie zjeść. Obok hotelu są liczne domki kempingowe i pole namiotowe.

Niektórzy rozbijają się za darmo na polu naprzeciwko wykutej w skale pustelni Chilia, niedaleko stacji kolejowej. Idzie się tam w górę rzeki do drewnianego mostu i dalej przeciwnym brzegiem rzeki.

Podróż

Do Putny kursuje z Suczawy osiem lokalnych pociągów dziennie (73 km, 2 godz.). Zespół klasztorny znajduje się przy końcu drogi, niecałe 2 km od stacji.

Z Putny można pomaszerować 20 km na południe do klasztoru w Suczewicy (ok. 5 godz.). Idzie się szlakiem oznakowanym niebieskimi krzyżami w białych kwadratach, rozpoczynającym się przy jaskini pustelnika. Po około 4 km trzeba skręcić z drogi w lewo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *