Góry Retezat

GÓRY RETEZAT

Położony na południowo-zachodnim krańcu Transylwanii Retezat nie jest tak popularny, jak Góry Fogaraskie. Może właśnie dzięki pewnemu odizolowaniu i z powodu mniej rozbudowanego zaplecza noclegowego przyciąga raczej miłośników dzikich ostępów i nietkniętej ręką ludzką przyrody. Przy odrobinie szczęścia można podpatrzeć tu w naturalnym środowisku kozicę, jelenia, niedźwiedzia, rysia, głuszca, orłosępa brodatego i inne zwierzęta.

Najłatwiej będzie tu dotrzeć, kierując się z petroszańskiego zagłębia, na Wołoszczyźnie, na zachód; znacznie trudniej – z Hunedoary na południe.

Z Gura Zlata

Najpopularniejsza trasa wędrówek rozpoczyna się w miejscowości Gura Zlata, niedaleko za Sarmizegetusą. Lepiej przezornie zawczasu zarezerwować miejsca przez któreś z biur OJT w Devie, Hategu lub Hunedoarze, ponieważ schroniska zwykle bywają tu przepełnione. Odcinki szlaku z Gura Zlata do schroniska Pietrele oznakowane są kolejno czerwonymi krzyżami, niebieskimi krzyżami, czerwonymi kropkami, czerwonymi paskami i niebieskimi trójkątami. Po drodze mija się jezioro Zanoaga, jezioro Taul Portii i przełęcz Bucura. Na przejście należy liczyć 10-12 godzin; w zimie szlak jest zamknięty. Z Gura Zlata droga prowadzi dalej na południe 12 km do jeziora Gura Apei (usta wód), skąd dobrze wyekwipowani, doświadczeni wędrowcy mogą się udać wysokogórskim szlakiem do schroniska Muntele Mic, w pobliżu Caransebes, lub do Baile Herculane (2 dni). Idąc na wschód wzdłuż brzegu jeziora i w górę doliny Lapusnic, po czterech godzinach dociera się do Buty albo doliny Bucura.

Z Cimpu lui Neag

Spośród wielu szlaków wiodących z Cimpu lui Neag, najbardziej uczęszczany prowadzi do schroniska Buta. Najkrótsza trasa (6-7 godz.), oznakowana czerwonymi krzyżami, biegnie w górę przez las jodłowy do owczarni La Fete. Po drodze można podziwiać wspaniałe skalne formacje. Czerwone trójkąty wskazują dłuższą trasę do schroniska (10-12 godz.), przez dziki wąwóz Scocului Jiului i płaskowyż Piatra lui Iorgovan, gdzie można natknąć się na kozice. Droga idzie dalej lasem na południowy zachód, przez dział wodny z doliny Jiu do doliny Cerna, a wreszcie w kierunku Baile Herculane (dobre dwa dni marszu). Inna ścieżka, oznakowana niebieskimi trójkątami, biegnie na południe do miejscowości Tismana, trzeba nastawić się na 6 godzin wędrówki.

Buta leży w Małym Retezacie, wapiennym paśmie na południe od wielkiej polodowcowej doliny Lapusnic. Flora i fauna zbliżona jest tu do śródziemnomorskiej. Jednakże największe wrażenia czekają wędrowców w krystalicznym łańcuchu Wielkiego Retezatu, na północy, za kilkoma szczytami i jeziorkami polodowcowymi. Z południa, ze schroniska Buta, prowadzą tu dwa szlaki. Oznakowana niebieskimi paskami urozmaicona ścieżka do schroniska Pietrele (7 godz.) najpierw opada stromo do doliny Lapusnic, potem mija przepiękne jeziora w dolinie Bucura i z przełęczy na wysokości 2206 m n.p.m. schodzi do schronu Gentiana. Natomiast szlak początkowo oznakowany czerwonymi paskami, a dalej niebieskimi trójkątami wiedzie z Buty do schroniska Baleia obok źródeł Barbat i wodospadu Ciumfu (9 godz., w zimie szlak zamknięty).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *