Bukareszt – Gastronomia

Bukareszt – Gastronomia

Są w Bukareszcie dwa place targowe, gdzie można kupić niedrogie świeże owoce i warzywa. Jeden jest położony w pobliżu piata Unirii, drugi przy piata Amzei. Sieć piekarni Panipat sprzedaje pyszne pieczywo i ciasta; sklepy Panipat można znaleźć na Dworcu Północnym, przy bulevardul Bratianu blisko piata Unirii i na strada C.A. Rosetti, wschodniej przecznicy bulwaru General Magheru. Informacja dla wielbicieli fast foodu: McDonald’s znajduje się przy bulwarze Kogalniceanu niedaleko parku Ci§mi-giu, a Pizza Hut przy bulwarze Dacia, biegnącym od Piata Romana.

Okolice Piata Universitatii – Popularna wśród turystów restauracja Hanul Manuc, w historycznej karczmie przy strada Iuliu Maniu 62, ma niepowtarzalną atmosferę. Nie można jednak nic dobrego powiedzieć o obsłudze w ogródku. Sala w budynku zamykana jest o 20.00.

Caru cu Bere, na strada Stavropoles obok Muzeum Historycznego, to najstarsza w mieście (1875) piwiarnia, o odpowiednim wystroju wnętrza, nawiązująca do najlepszych tradycji niemieckich. Ceny nie są tu wysokie, a gościom przygrywają ludowi muzykanci.

Casa Capsa, calea Victoriei 36 (zamk. nd.) od 1852 r. na stałe wrosła w obraz dzielnicy. Trudno jej odmówić klasy, ale trzeba uważać, żeby nie przepłacić.

Smaczne dania kuchni krajowej, w cenie poniżej jednego dolara, serwuje Gustari Minuturi Lacto-Bar, calea Victoriei 40, ale – jak to w barze mlecznym -często trzeba się tu zadowolić miejscem stojącym.

Restaurantul Pescarul (zamk. nd.), bulevardul Nicolae Balcescu 9a, mieszcząca się w małej zadymionej sali, naprzeciwko hotelu Inter-Continental, proponuje wybór dań rybnych.

Golden Falcon (tel.6142825), bulevardul Hristo Botev 18-20, podająca wyśmienite dania kuchni tureckiej, jest często odwiedzana przez pracowników obcych ambasad. Pełny posiłek kosztuje 5 $. W weekendy przyda się rezerwacja.

Wokół Piata Revolutii – Jeden z najlepszych w Bukareszcie lokali to Bistro Ateneu (tel.6134900), strada Episcopiei, naprzeciwko Ateneum Rumuńskiego. Wyborne jedzenie i sympatyczna atmosfera przyciągają tłumy. Aby uniknąć ścisku przy barze, najlepiej zarezerwować miejsce wcześniej. Kuchnia jest czynna do 1.00.

Little Italy, strada George Enescu 3, włoska spółka rodzinna, ma świetne makarony i nieszczególne pizze.

China House, bulevardul Nicolae Balcescu 25, to nastrojowe wnętrze i więcej niż przeciętna kuchnia chińska. Danie główne kosztuje ok. 5 $. Przyjmowane są karty Visa.

Mołdawskich specjałów można skosztować w restauracji Moldova, przy strada Icoanei 2, odchodzącej od strada Jean Louis Calderon, na wschód od bulevardul Nicolae Balcescu.

Przy Piata Romana – W lecie przyjemnie jest usiąść przed Berarie Turist, po wschodniej stronie placu, gdzie podaje się niewielkie posiłki i duże kufle beczkowego piwa.

Elegancka Nan Jing, w hotelu Minerva przy bulevadul Ana Ipatescu, poleca drogą, ale znakomitą chińszczyznę. W sali jadalnej nie wolno palić (godny uwagi wyjątek). Można płacić kartą Visa.

Na zachód od centrum Dwa miejsca zasługują na odwiedzenie, nawet mimo że są oddalone od centrum. Bule-vardul Eroilor prowadzi od stacji metra Eroilor do Bradet, strada Carol Da-vila 60. Restauracja specjalizuje się w kuchni libańskiej, której potrawy warte są wydatku 6-8 $.

Kolejny drogi lokal to Sahib, calea 13 Septembrie 127-131, oferujący najlepsze w stolicy przysmaki indyjskie. Mieści się w punkcie, gdzie wiodąca na południe od Domu Ludowego calea 13 Septembrie przecina soseaua Panduri.

Kawiarnie

W Cofetaria Victoria, calea Victoriei 18, wyśmienite wyroby cukiernicze zadowolą nawet najwybredniejszych smakoszy. Najlepsza w Bukareszcie kawa i ciastka podawane są w Cofetaria Ambasador, tuż obok hotelu o tej samej nazwie, przy bulevardul Magheru 10.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *