By

Trwałość i niezawodność pomp ciepła

Pompa ciepła nie jest tania, dlatego warto poświęcić nieco uwagi problemowi jej niezawodności. Pompa ciepła jest w istocie dużą lodówką. Wiadomo, że czas eksploatacji lodówek wynosi przeciętnie kilkanaście lat. W przypadku pomp ciepła trwałość układu chłodniczego (część porównywalna z lodówką) jest jeszcze większa i szacowana na przynajmniej 20 lat, a to ze względu na fakt, że w pompach ciepła na ogół stosowane są sprężarki spiralne bardziej niezawodne niż sprężarki tłokowe stosowane w lodówkach.Starsze rozwiązania, w których pompy ciepła mają jeszcze tradycyjne sprężarki tłokowe, powoli ale systematycznie są wypierane z rynku.

Problemu niezawodności nie można jednak ograniczać tylko do sprężarki. Pozostałe zespoły pompy ciepła też mogą teoretycznie być przyczyną awarii. Dlatego każda pompa ciepła badana jest w fabryce na specjalnym stanowisku kontrolnym. Test trwa kilka godzin i w jego trakcie są sprawdzane wszystkie parametry pompy ciepła. Ponadto są wymuszane stany ekstremalne po to by sprawdzić, jak układy kontrolne i sterujące dają sobie rade w sytuacjach nadzwyczajnych. Dzięki temu pompa ciepła jest skutecznie zabezpieczona przed zniszczeniem a najgroźniejszą awarią, z którą zostanie skonfrontowany użytkownik, będzie wyświetlony komunikat „proszę wezwać serwis”.

Czy to oznacza, że awarie pompy ciepła się nie zdarzają? Oczywiście, że nie, ponieważ układy kontrolne też się mogą zepsuć, co w konsekwencji może doprowadzić do poważnych uszkodzeń. W przypadku pompy ciepła jest bardzo ważne, aby co najmniej raz na dwa lata zasymulować awarię wszystkich układów kontrolno-sterujących. Jeśli dzieje się to w obecności fachowca pompie nic nie grozi. Natomiast zaniedbanie takich przeglądów jest mało roztropne. Może być tak, że nic się nie stanie, ale bardziej prawdopodobne jest to, że któregoś dnia, na przykład między 24 grudnia a 7 stycznia roku następnego nastąpi awaria, której nie da się usunąć w jeden dzień.

Be Sociable, Share!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *